Nabożeństwo Gorzkich Żali dzieli się na trzy części. W każdą niedzielę Wielkiego Postu odprawia się jedną Część. Zachęta rozpoczynająca każdą z części jest taka sama, później następuje wzbudzenie Intencji. Następnie odmawia się Hymn i dwie pieśni: - Lament duszy nad cierpiącym Jezusem - Rozmowa duszy z Matką Bolesną. Na koniec śpiewa się 3 razy: "Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste, zmiłuj się nad nami!"
Jak są odprawiane Gorzkie Żale w kościele?
Następuje wystawienie Najświętszego Sakramentu, następnie Gorzkie Żale rozpoczynają się Pobudką (inaczej Zachętą), która jest zawsze taka sama, niezależnie od części nabożeństwa, po czym odczytywana jest intencja nabożeństwa (w każdej części o innej treści) wraz z wprowadzeniem do śpiewanych rozważań, po czym wykonywane są następujące pieśni: Hymn, Lament duszy nad cierpiącym Jezusem, Rozmowa duszy z Matką Bolesną, Któryś za nas cierpiał rany, na koniec ksiądz błogosławi Najświętszym Sakramentem.
Przebieg nabożeństwa bywa różny i zależny jest od lokalnych zwyczajów.
Gorzkie Żale rozpoczynają się Pobudką (inaczej Zachętą), która jest zawsze taka sama. Odczytanie intencji nabożeństwa (w każdej części o innej treści) wraz z wprowadzeniem do śpiewanych rozważań, po czym wykonywane są następujące pieśni: Hymn, Lament duszy nad cierpiącym Jezusem, Rozmowa duszy z Matką Bolesną (tradycja nakazuje śpiewanie zwrotek nieparzystych kobietom, a parzystych mężczyznom), Któryś za nas cierpiał rany, na koniec celebrans błogosławi Najświętszym Sakramentem.
Przebieg nabożeństwa bywa różny i zależny jest od lokalnych zwyczajów.
Część 1 - I i IV Niedziela Wielkiego Postu
Część 2 - II i V Niedziela Wielkiego Postu
Część 3 - III Niedziela Wielkiego Postu i Niedziela Palmowa
Gorzkie Żale odmawiane są najczęściej w niedziele, ale również - zależnie od lokalnych zwyczajów - w inne dni. Nabożeństwo pochodzi z początków XVIII w. - po raz pierwszy odprawiono je w 1707 r. Jego tekst zachował oryginalne, staropolskie brzmienie.