Grafenowe soczewki kontaktowe. Zakładasz je i widzisz w ciemności!

2014-04-08 23:45

To prawdziwy przełom w nauce! Naukowcy z Uniwersytetu Michigan stworzyli cieniutkie i przezroczyste czujniki podczerwieni z grafenu, którymi można pokryć soczewki kontaktowe. Dzięki nim w podczerwieni można zobaczyć ludzi, zwierzęta i inne obiekty cieplejsze od otoczenia! I już nie musisz się bać ciemności!

Kluczem do osiągnięcia sukcesu okazało się zbudowanie detektora, który potrafi rejestrować pełen zakres promieniowania podczerwonego w temperaturze pokojowej. Co ważne, nowe czujniki podczerwieni z grafenu nie potrzebują układów chłodzących, których zminiaturyzowanie do takich rozmiarów jest niemożliwe.

Grafen jest przezroczysty, ta cecha nie pozwalała do tej pory na wykorzystanie go do rejestracji podczerwieni.

Zobacz: To dowód na istnienie życia na Marsie? Co sfotografował łazik Curiosity? Ognisko?

Przez dolną warstwę grafenu przepuszczany jest niezwykle słaby prąd, którego natężenie zależy od tego, co się dzieje na górnej warstwie, z której światło podczerwone wybija pojedyncze elektrony.
Read more: http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,15748979,Zakladasz_grafenowe_soczewki_kontaktowe_i_widzisz.html#ixzz2yKIMZzNl

Inżynierowie z Uniwersytetu Michigan wykorzystali dwie warstwy grafenu i warstwę izolatora pomiędzy nimi. Przez dolną warstwę grafenu przepuszczany jest bardzo słaby prąd. Jego natężenie zależy od tego, co dzieje się w danym momencie na górnej warstwie, z której światło podczerwone wybija pojedyncze elektrony. Jak podaje wyborcza.biz, dzięki takiej konstrukcji urządzenie potrafi w temperaturze pokojowej wykrywać średnią i daleką podczerwień.

Zakładając takie grafenowe soczewki, możesz więc widzieć nawet w ciemności!

Polub se.pl na Facebooku

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki