Grudnik zakwitnie, jak majowa łąka. Użyj tylko domowej odżywki, którą zrobisz w 5 minut

i

Autor: nightowl/Pixabay Grudnik zakwitnie, jak majowa łąka. Użyj tylko domowej odżywki, którą zrobisz w 5 minut

Sposób na piękne kwiaty

Grudnik zakwitnie, jak majowa łąka. Użyj tylko domowej odżywki, którą zrobisz w 5 minut

2023-01-06 5:09

Co zrobić żeby grudnik obsypał się kwiatami? Jest kilka sposobów na to, by zachęcić szlumbergerę do kwitnienia. Jednym z nich jest domowa odżywka, którą przygotujesz z resztek popularnych owoców. Sprawdź, dlaczego grudnik nie kwitnie a unikniesz błędów w uprawie.

Grudnik zakwitnie jak szalony. Podlewanie domową odżywką sprawi, że kaktus Bożego Narodzenia obsypie się kwiatami

Grudnik kwitnie zazwyczaj dwa razy w roku. Czasami jednak popełniamy błędy w pielęgnacji rośliny przez co pozbawiamy się widoku pięknie ukwieconej szlumbergery. Bywa też, że kwiat potrzebuje dodatkowej odżywki. Domowy nawóz do roślin kwitnących można przygotować z bananów. Żeby kwiaty kwitły jak szalone, potrzebne są im dwa ważne składniki odżywcze, które znajdziesz w bananach - fosfor i potas. To właśnie fosfor sprawia, że rośliny obficie kwitną, a potas wzmacnia je i chroni przed chorobami. Żeby zrobić domów nawóz wystarczy pokroić bardzo dojrzałego banana (ze skórką) na mniejsze kawałki, przełożyć do słoika i zalać gorącą wodą. Po 48 godzinach odcedzić. Takim domowym nawozem warto podlewać nie tylko grudnika, ale inne rośliny kwitnące dwa razy w miesiącu.

Grudnik. Jak pielęgnować kwiat aby zakwitł?

Grudnik kwitnie zazwyczaj dwa razy w roku. Jak wskazuje jego nazwa jedną z dat jest właśnie grudzień. Inne określenia tego kwiatu to: szlumbergera, zygokaktus, raczek, epifillum zimowe czy kaktus Bożego Narodzenia. Pochodzi z tropikalnych lasów Brazylii, gdzie naturalnie porasta drzewa oraz skały. W wersji doniczkowej ma kremowe, różowe lub czerwone kwiaty w kształcie długich dzwoneczków. Jeśli zastanawiasz się dlaczego twój grudnik nie kwitnie, sprawdź jego podłoże. Nie wolno dopuścić do całkowitego wyschnięcia gleby. W przeciwnym razie liście zaczną się marszczyć i więdnąć. Efektem może być brak kwitnienia, ponieważ roślina całą energię inwestuje w liście. Dlatego jeśli chcesz, by grudnik zakwitł ponownie podlewaj go raz w tygodniu. Pamiętaj jednak, by nie przelać rośliny. Ziemia musi być wilgotna ale nie mokra.

Jaka doniczka do grudnika?

Bardzo często wydaje nam się, że kwiaty powinny mieć dużą przestrzeń, jednak w przypadku grudnika jest zupełnie inaczej. Roślina nie ma zbyt rozbudowanego systemu korzeniowego, dlatego nie potrzebuje dużej doniczki. O wiele lepiej sprawdzi się mały i płaski pojemnik, w którym łatwiej będzie kontrolować wilgotność podłoża. Ważne jest też, by nie przesadzać kwiatu w trakcie kwietnia. Wtedy trzeba zapewnić roślinie spokój i stabilne warunki. Inaczej może gubić pąki.

Zobacz też: Kwiaty szczęścia na 2023 rok. Ustaw te rośliny na parapecie, przyciągniesz dobrobyt oraz miłość. Unikniesz pecha

Czy grudnik lubi ciepło?

Grudnik fatalnie reaguje na zmiany. Jeśli do tej pory obficie kwitł, ale w kolejnym roku przestał powodem może być gwałtowna zmiana temperatury, intensywności oświetlenia czy przeciągi. Wtedy roślina nie tylko nie kwitnie ale gubi pąki i opadają jej liście. Ważnym punktem pielęgnacji grudnika jest wybór stanowiska. Jeśli chcemy, by kwitł warto ustawić go w jasnym miejscu ale nienarażonym na bezpośrednie promienie słoneczne. Zbyt dużo słońca sprawi, że liście rośliny czerwienieją. Trzeba też pamiętać, że Grudnik, to roślina krótkiego dnia. Żeby zakwitł trzeba mu zapewnić -  w okresie od września do grudnia -  około 12 godzin ciemności. Grudnik nie lubi także, gdy jest za ciepło. Optymalna temperatura dla tej rośliny to około 21 stopni Celsjusza. W nocy może być niższa ale nie mniej niż 15 stopni Celsjusza. Wyższa temperatura może być przyczyną braku kwitnienia. Pamiętaj także o odpowiednim podłożu. Możesz kupić gotową mieszankę do kaktusów lub ziemię lekko kwaśnym odczynie. Dwa razy w roku trzeba mu także zapewnić także okres spoczynku. Pierwszy – od sierpnia do października, drugi na przełomie lutego i marca, czyli po przekwitnięciu rośliny. Wtedy zygokaktus potrzepuje chłodniejszego miejsca. Najlepiej przenieść go do pomieszczenia, w którym panuje temperatura w okolicach 6-10 stopni Celsjusza. W tym czasie nie nawozimy kwiatu i mniej go podlewamy. Po 3-4 tygodniach można go przenieść na docelowe stanowisko praz zacząć stopniowo podlewać i nawozić.

Sonda
Stosujesz domowe odżywki do kwiatów?
Tańczące z promocjami 03.01.2023

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki