Grypa żołądkowa uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Bezpośrednią przyczyną zakażenia jest zarażenie wirusem atakującym nasz przewód pokarmowy, a zarazić możemy się tylko od osoby chorej. Początkowo będziemy czuć się źle, jak na przeziębienie! Uczucie osłabienia organizmu i przemęczenia, czasem gorączka przemienią się szybko w nasilone wymioty i biegunkę. Grypa jelitowa trwaod 5 do 14 dni. Jest niebezpieczna dla kobiet w ciąży - zarówno dla matki jak i dziecka. W każdym przypadku ciężarne powinny zgłosić się na izbę przyjęć.
Na grypę żołądkową leku nie ma - możemy jedynie zmiejszać objawy zatrucia. Pamiętajmy, aby podczas choroby dużo pić. Zapobiegniemy w ten sposób odwodnieniu organizmu.
Jak zapobiegać zrażeniu? Odpowiednia higiena oraz sterylność znacznie zmniejsza nasze szanse na zachorowanie, ale zarazić możemy się nawet poprzez kichnięcie osoby zaraażonej w autobusie. Przede wszystkim należy dokładnie myć ręce oraz przyjmować witaminę C, w wyniku czego znacznie zwiększa się nasza odporność immunologiczna, a w konsekwencji zmniejszają się szanse na rozwój wirusa w naszym przewodzie pokarmowym.
Zobacz: Poznaj najczęstsze przyczyny nieświeżego oddechu
Dieta przy grypie żołądkowej
Najlepsza przy grypie żołądkowej jest słabo zaparzona herbata, sok jabłkowy, zawiera elektrolity, które przynajmniej częściowo zostaną wchłonięte do naszego organizmu. Najlepiej sprawdzają się wtedy kleiki, ryż, jogurty, kasza manna gotowana na wodzie, banany, sucharki oraz jabłka. Również czarne jagody, czarne porzeczki, jeżyny, owoce tarniny, które posiadają barwniki antocyjanowe są wspaniałym lekarstwem na biegunkę. Możesz je stosować w formie surowej lub w postaci przecierów, nalewek.