Za obróbkę należy się zabrać bezpośrednio po zbiorach.
Grzyby suszone - jak przyrządzać, które się nadają
To najprostsza i najpopularniejsza metoda obróbki. Do suszenia nadaje się większość gatunków, najsmaczniejsze są borowiki, podgrzybki i kozaki. Suszyć nie można jedynie maślaków, bo są zbyt wilgotne. Grzyby nawlekamy na nitkę, potem można je suszyć na słońcu albo w piekarniku. To najpopularniejsza i najskuteczniejsza metoda.
>>> Grzyby jadalne w Polsce - które zbierać, których się wystrzegać
Dopiero gdy grzyby będą zupełnie suche, można je umieścić w czystym słoiku, który należy mocno zakręcić. Dla nadania aromatu można włożyć do środka liść laurowy. Słoik trzymaj w ciemnym miejscu. Suszone grzyby można także zmielić. Zajmują wtedy mniej miejsca. Zmielone mogą być bazą do zup czy sosów.
Jak mrozić grzyby
Ugotowane, odsączone z wody grzyby włóż do woreczków foliowych i wsadź do lodówki. Kilka minut gotowania w osolonej wodzie wystarczy. Możesz też zamrozić grzyby przysmażone na maśle lub oliwie. W ten sposób możesz przetworzyć wszystkie popularne gatunki: maślaki, prawdziwki, podgrzybki czy kurki.
Jak marynować grzyby, które można kisić
Wybierz jak najmniejsze okazy kurek, rydzów, opieniek, maślaków albo podgrzybków. Gotuj je przez kilka minut w wodzie z odrobiną octu i cukru (1 łyżeczka na 1 l wody). Marynować je można w zalewie octowej (1 szklanka octu albo octu winnego na 5 szklanek wody) z dodatkiem przypraw (np. soli, cukru, ziaren pieprzu, gorczycy, ziela angielskiego, listków laurowych).
Grzybki umieść w słoiku i zalej marynatą (powinny być nią zakryte). Kiszenie to zapomniana nieco metoda przetwarzania. Najlepiej nadają się do tego kurki oraz rydze. W naczyniu do kiszenia podgotowane grzyby układaj na przemian z cebulą. Dodaj sól i inne przyprawy (np. ziele angielskie). Grzyby muszą ściśle wypełniać naczynie.
Po 2 dniach powinny puścić sok. Jeśli tak się nie stanie, dodaj trochę osolonej wody. Po ok. 3 tygodniach będą ukiszone.
Uwaga! Należy je zjeść w ciągu kilku dni.