Zupa krem z dyni z wanilią
Potrzebujesz łyżki oliwy z oliwek, jednej cebuli szalotki pokrojonej w kosteczkę, 3/4 litrowego słoika dyni, obranej i pokrojonej w kostkę, bulion, sól, jednej laski wanilii. Przydadzą się także grzanki z masłem.
W garnku na oliwie zeszklij najpierw cebulkę, mieszając od czasu do czasu. Ważne, by nie zarumienić cebulki. Następnie dodaj dynię, dopraw solą i smaż przez około 10 minut.
Wlej gorący bulion do momentu, aż woda zakryje dynię. Tak przyrządzoną zupę gotuj pod przykryciem przez około 15 minut lub aż dynia będzie całkowicie miękka.
Mniej więcej po 10 minutach gotowania dodaj wyłuskane z laski wanilii ziarenka i samą laskę. Po 5 minutach wyjmij laskę wanilii, a resztę zupy zmiksuj z solą i pieprzem.
Zupa krem gotowa, a najlepiej smakuje z grzankami!
Zobacz: Trzynaście najlepszych pomysłów na dynię
Zupa dyniowo-jabłkowa
Potrzebujesz 1 łyżki oleju roślinnego, połówkę cebuli, ząbek czosnku, 2 łyżki startego imbiru, mała papryczkę chili, 2 jabłka (średniej wielkości), pół kilograma upieczonej dyni bez skóry, 1/3 łyżeczki cynamonu oraz około 1,3 litra bulionu warzywnego.
Pieczenie dyni
Najpierw przygotuj około 1 kilograma dyni. Warzywo umyj i pokrój na 6 części, usuń pestki. Tak przygotowaną dynię ułóż na blasze, skórką do dołu i wstaw do piekarnika nagrzanego do 200 stopni Celsjusza.
Dynię piecz przez około godzinę, lub do czasu aż dynia będzie miękka. Łyżką wydrąż miąższ z upieczonej dyni i zmiksuj ją blenderem na gładkie purée. Teraz odmierz ilość potrzebną do zupy dyniowo-jabłkowej.
Przygotowanie zupy
Podgrzej olej w większym garnku i dodaj cebulę. Cebule smaż do momentu zeszklenia, a następnie dodaj starty czosnek, imbir i przekrojone na pół chili. Wszystko smaż około 2 minut. Gotowe? To teraz dodaj jabłka (Obrane, pokrojone w kostkę i bez pestek). Smaż wszystko przez około 4 - 5 minut. Gdyby warzywa zaczęły przywierać do dna garnka, można dodać 2 - 3 łyżki bulionu.
Teraz należy dodać dynię upieczoną. Doprawić solą, pieprzem, cynamonem i zagotować.
Czytaj: Halloween to noc szatana. Kościół zabrania zabawy
Do gotującego się wywaru dodajemy bulion tak, by sięgał ponad poziom warzyw. Znowu gotujemy, tym razem pod przykryciem.
Teraz trzeba zmiksować wszystko na gładkie puree. Zupę można podawać z niewielką ilością pokruszonego sera gorgonzola i orzechami włoskimi.