Halluks objawia się tym, że paluch "ucieka" w kierunku zewnętrznej krawędzi stopy, a kość śródstopia - wewnętrznej. Wówczas pojawia się uwypuklenie, które nie jest naroślą kostną, ale wystającą głową pierwszej kości śródstopia.
Kaletka stawu jest zmieniona zapalnie i podrażniana przez obuwie sprawia ból. Boli również naciągnięty i uciskany przez obuwie nerw przebiegający wzdłuż palucha.
Nieleczony halluks nadal deformuje stopę - ból pojawia się podczas chodzenia także w środkowej części stopy, na podeszwie i na grzbietach mniejszych palców.
Ból śródstopia powodowany przez halluksy łagodzi noszenie wkładek z pelotą, natomiast palców - używanie nakładek z mikrogumy chroniących je przed kontaktem z obuwiem. Ulgę przynoszą także aparaty typu marcin i ortezy Hallufix korygujące ustawienie palucha, fizykoterapia zmniejszająca stan zapalny (np. jonoforeza, krioterapia miejscowa), ogólne i miejscowe niesterydowe leki przeciwzapalne oraz terapia manualna.
Jednak jedynym skutecznym sposobem leczenia palucha koślawego jest operacja. Wskazaniem do niej nie jest deformacja stopy, ale ból przy chodzeniu.