Mróz, zamarznięcie, mrozy

i

Autor: Eastnews

HIPOTERMIA - co to jest? Jak uratować człowieka, który zamarza? MUSISZ to wiedzieć!

2016-01-05 13:23

Czym jest hipotermia, jakie są jej objawy, jak na nią reagować? Jakie były znane przypadki uratowania ludzi z hipotermii.

Hipotermia to obniżenie temperatury ciała, które następuje w wyniku wychłodzenia organizmu. U człowieka o hipotermii mówimy, gdy temperatura ciała spada poniżej 35 stop. C, z 36,6 stop. Hipotermia to stan, w którym dochodzi do utraty ciepła szybciej, niż organizm może to ciepło wyprodukować. Najczęściej dochodzi do niej, gdy ktoś jest przez długi czas narażony na działanie czynników zewnętrznych obniżających temperaturę ciała, np. znajduje się pod lodowatą wodą lub na mrozie.

Istnieje kilka stopni wychłodzenia organizmu. Pierwszy etap, gdy temperatura ciała spada do 34-35 stop. To uczucie marznięcia, zimnie stopy i dłonie, zawroty głowy, dezorientacja, osłabienie. Gdy temperatura spada do 34-30 stop. Odczuwane są dodatkowo: ból z zimna, brak wrażliwości na bodźce, utrata poczucia czasu, skurcze mięśni, bełkot niczym u osoby nietrzeźwej.

Kolejnym stadium jest obniżenie temp. Do 30-27 stop. Objawy to zwolnienie oddechu, a nawet jego przerywanie, drętwienie mięśni, zanik odczuwania bólu, człowiek powoli zapada w sen, powolna utrata świadomości. Spadek temp. Do około 25 stop. to letarg, który objawia się utratą przytomności, brakiem oddechu, niewyczuwalnym tętnem. Ten stan może skończyć się zgonem!

Najważniejsza w przypadku hipotermii jest reakcja i jak najwcześniejsza pomoc!
Po pierwsze należy wychłodzoną osobę rozgrzać, jednak powoli, by  nie doszło do szoku termicznego. Ofiara wychłodzenia nie powinna też wykonywać gwałtownych ruchów, jeśli ktoś przez dłuższy czas był w pozycji np. leżącej, bez ruchu, to wówczas krew w jego organizmie gromadziła się głównie w mózgu i sercu. Pozostałe części ciała są zimne, w wypadku gwałtownych ruchów lodowata krew z żył przedostałaby się do serca, a to mogłoby sprawić zatrzymanie krążenia! Najlepiej jest rozmasować ciało wychłodzonej osoby, okryć kocem lub kurtką. Do picia podać ciepłe, ale nie gorące napoje.

Zobacz: WYZIĘBIONY 2-letniego Adaś z KRZESZOWIC. Chłopca wyprowadzono z głębokiej hipotermii. "To jedna z takich sytuacji, których medycyna nie jest w stanie wyjaśnić"

Szwedka 80 minut była pod lodowatą wodą! Przeżyła!

Jednym z najbardziej spektakularnych przypadków zapadnięcia w hipotermię i przeżycia był przypadek Szwedki. W 2000 roku szwedzka chirurg ortopeda Anna Bagenholm jeździła na nartach w okolicy Narwiku w Norwegii. W pewnym momencie 29-latka nie zdążyła wyminąć wodospadu i wpadła do lodowatej wody! Kobieta nie potrafiła wydostać się na powierzchnię spod lodu. Na szczęście pod wodą trafiła na pęcherz powietrza. W takim stanie znajdowała się pod wodą aż 40 minut. Jednak później straciła przytomność. W sumie przebywała pod lodowatą wodą 80 minut, zanim zjawiła się pierwsza pomoc. Jej temperatura ciała spadłą do 13,7 stop.

Lekarze przez wiele godzin próbowali doprowadzić ją do życia. Gdy w końcu Anna wybudziła się, była sparaliżowana i miała kłopoty z nerkami. Jednak rehabilitacja pozwoliła jej wrócić do normalności, jedyną rzeczą, której nie dało się przywrócić, to pełna władza w rękach. Pani chirurg musiała zrezygnować z pracy.

Mróz zabija! Jak chronić się przed zamarznięciem, jak pomóc ofierze mrozu?

Zima zbliża się wielkimi krokami, dlatego warto wiedzieć jak pomóc ofiarom mrozu i jak chronić się przed zamarznięciem. Najczęściej ofiarami mrozu są bezdomni, ale nie tylko oni. Poznaj zasady postępowania w przypadku znalezienia osoby na mrozie.

Jak uchronić się przed mrozem? Jak pomóc ofierze mrozu? Najlepsze wskazówki [WIDEO]

Ujezna: Wezwał pogotowie i zamarzł w śniegu

ELBLĄG: 19-letni PAWEŁ ZAMARZŁ w drodze do domu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają