Homeopatia, czyli zdrowie po królewsku

2014-06-04 4:00

Choć zyskała uznanie Światowej Organizacji Zdrowia, choć w codziennej praktyce stosuje ją ponad 200 tys. lekarzy i 400 mln pacjentów na całym świecie, homeopatia nadal budzi wątpliwości. Bo jak może leczyć substancja, w której prawie nie ma leku? A jednak to działa, w dodatku nie powodując żadnych efektów ubocznych.

Pobudza do walki

Ta metoda leczenia znana jest od XVIII w. Stworzył ją niemiecki lekarz Hahnemann, który zaobserwował, że pewne substancje wywołujące u zdrowej osoby objawy choroby, podane w mniejszej dawce osobie chorej mogą ją wyleczyć. Dlatego też metodę tę nazwał homeopatią (z gr. homois - podobny i pathos - cierpienie). Hahnemann opracował też sposób dynamizowania leków homeopatycznych, polegający na ich rozcieńczaniu w roztworze wodno-alkoholowym, a następnie energicznym potrząsaniu takich mieszanek. I nawet jeśli rozcieńczenie jest tak duże, że roztwór zawiera zaledwie śladowe ilości aktywnego składnika, lek i tak będzie działał - w naturalny sposób pobudzając organizm do walki z chorobą i wzmacniając jego siły odpornościowe.

Alergie, infekcje, bóle

Jest wiele schorzeń, z którymi homeopatia radzi sobie szczególnie dobrze. To m.in. choroby przewlekłe, alergie, astma, egzemy, łuszczyca, infekcje, zwłaszcza górnych dróg oddechowych, choroby reumatyczne, stany depresyjne, bóle, biegunki. Tę metodę leczenia warto stosować, gdy nie działają antybiotyki lub gdy nie można ich użyć, np. u kobiet w ciąży.

Zobacz: Homeopatia - co to jest i jak z niej korzystać, przewodnik od A do Z

- Dzięki homeopatii można leczyć wiele chorób. Pewne przypadki można leczyć wyłącznie tą metodą, a pewne, stosując homeopatię tylko jako leczenie uzupełniające - mówi dr Peter Fisher, dyrektor kliniczny i do spraw badań Królewskiego Szpitala Homeopatycznego, nadworny lekarz królowej Elżbiety II.

O lekach homeopatycznych wciąż wiemy zbyt mało. - Wciąż nie do końca wiadomo, jak działają, ale wiadomo, że nie jest to placebo i że są one całkowicie bezpieczne - dodaje dr Fisher. - Zresztą, gdyby było inaczej, z pewnością rodzina królewska nie korzystałaby z nich od tak dawna, czyli od połowy XIX w.

Kuleczki i kropelki

- Preparaty homeopatyczne są dostępne w postaci granulek - drobnych kuleczek z mieszaniny sacharozy i laktozy, nasączonych substancją leczniczą, a także pod postacią tabletek, syropów, maści, kropli, czopków. Powinny być dobierane indywidualnie, po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z pacjentem. Niektóre z tych leków wymagają podawania o określonych porach, przestrzegania odpowiedniej diety.

Do zagorzałych zwolenników homeopatii należy m.in. piłkarz David Beckham. Nic dziwnego - w Wielkiej Brytanii leczenie homeopatyczne jest częścią Narodowej Opieki Zdrowotnej. W wielu krajach leki homeopatyczne są refundowane. W Polsce nie, choć według badań TNS OBOP ponad 30 proc. Polaków stosuje te leki.

ZAPISZ SIĘ: Codzienne wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają