Na szczycie rankingów studiów stacjonarnych na Uniwersytecie Warszawskim w tym roku znalazły się iberystyka (sekcja hispanistyczna) i psychologia. Jeżeli chodzi o psychologię, to zapisała się na nią rekordowo wysoka liczba osób. Jednak z racji, że było tam więcej miejsc, na jedno kandydowało 22,92 osoby. Iberystyka oferowała mniejszą liczbę miejsc, w związku z czym średnia była nieco wyższa - o jedno miejsce na tym kierunku starało się 23,15 osoby.
Dla praktycznych
Tendencja ta jest raczej stała. Ludzie o umysłach typowo ścisłych zazwyczaj wybierają się na uczelnie politechniczne. Przedmioty ścisłe na uniwersytecie kojarzą się głównie z pracą nauczyciela. Zawód ten z kolei ciągle kojarzy się raczej z niską pensją niż społecznym prestiżem.
Sytuację ratuje pojawienie się na uniwersytetach bardziej praktycznych kierunków ścisłych, takich jak: międzykierunkowe studia ekonomiczno-matematyczne, zastosowanie fizyki w biologii i medycynie (specjalność fizyka w medycynie, neuroinformatyka, biofizyka molekularna, projektowanie molekularne czy bioinformatyka) czy finanse i rachunkowość. Kierunki te cieszyły się w tym roku sporą popularnością.
Języki obce
Największym jednak zainteresowaniem cieszą się języki obce. W tym roku obok hiszpańskiego duże wzięcie miały anglistyka, italianistyka, japonistyka, sinologia, ugrofinistyka (zarówno sekcja fińska, jak i węgierska), a także arabistyka.
Dziś można powiedzieć, że anglistyka to kierunek studiów dla prawdziwych miłośników angielskiego. Bowiem obecnie znajomość tego języka stanowi pewien standard, jeżeli chce się dostać dobrą pracę. Wielu studentów anglistyki wybiera się na specjalność lingwistyczną.
Ciekawą propozycją jest zostanie w przyszłości tłumaczem symultanicznym. To zawód niezwykle stresujący, wymagający żelaznych nerwów, ale jednocześnie dobrze płatny i przynoszący sporo satysfakcji.
Języki egzotyczne stają się coraz bardziej modne. Przed nimi duża przyszłość. Dotyczy to szczególnie takich języków, jak chiński, japoński czy arabski. Rośnie bowiem liczba kontaktów gospodarczych z krajami, w których języki te są w użyciu.
W dzisiejszych czasach mało osób decyduje się na studia filologiczne z czystej miłości do kultury danego kraju. Tym bardziej cieszyć może fakt, iż w tym roku o przyjęcie na kierunek filologia klasyczna (greka i łacina) starało się 2,46 osoby na jedno miejsce.
Pozostałe kierunki
Z pozostałych kierunków wysoko notowane było dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Jest to kierunek, który nie kształci już klasycznych "gryzipiórków". Dzisiejsze dziennikarstwo jest wzbogacane o zagadnienia public relations i marketingu medialnego.
Poza tym popularne są kierunki związane z ekonomią, finansami, bankowością, informatyką czy ekonometrią. Wielu studentów wiąże też swoje przyszłe plany życiowe z biznesem i pragnie zostać menedżerem.