Dr Andrzej Janicki, Wydział Nauk o Żywieniu SGGW:
- Trzeba pamiętać, że ugotowane potrawy gorzej się przechowują niż produkty surowe. Zamrożone świeże mięso może leżeć w zamrażalniku nawet pół roku, a ugotowane najwyżej miesiąc. Niebezpieczne są wahania temperatury, dlatego nie wolno żywności ponownie zamrażać.
Jak długo można mrozić
* wołowina i cielęcina do 8 miesięcy
* wieprzowina do 6 miesięcy
* mięso mielone do 2 miesięcy
* schabowe, gulasz do 6 miesięcy
* mięso drobiowe ryby morskie
* do 3-4 miesięcy ryby słodkowodne
* do 5-6 miesięcy owoce
* do 3-6 miesięcy warzywa - twarde, korzeniowe
* do 12 miesięcy warzywa miękkie
- Zwykle kupuję większą ilość mięsa na zapas i je mrożę. Staram się jednak nie trzymać jedzenia w zamrażarce dłużej niż dwa miesiące - mówi. Dorota Czyżewska (35 l.) z Jeżewa Starego (woj. podlaskie).
Tymczasem mięso, jak zaznacza nasz ekspert, w zależności od gatunku możemy trzymać w zamrażarce od miesiąca do 6 miesięcy. Najkrócej przechowujemy mięso drobiowe, bo zawiera dużo tzw. tłuszczów nienasyconych, które łatwo się utleniają.
Jeśli mrozimy dziczyznę, to mięso z dzika, sarny czy zająca może leżeć w zamrażalniku nawet pół roku, ale z dzikiego ptactwa najwyżej 2 miesiące. Kiełbasa jest dobra nawet po 6 miesiącach, ale ryby mrozimy przez krótki czas, bo mają dużo tłuszczów nienasyconych podatnych na utlenianie (dłużej tłuste, morskie, krócej słodkowodne). Do mrożenia doskonale natomiast nadają się warzywa i owoce, które zachowują witaminy. Doskonale przechowuje się też świeże zamrożone pieczywo.