Naukowcy z uniwersytetu w południowej Danii przepytali 50 tysięcy osób w wieku 18-94 lata, o to, w jaki sposób piją alkohol i jak czują się następnego dnia.
Wyniki nie pozostawiają wątpliwości. Na cięższego kaca skarżyli się głównie ludzie młodzi, z przedziału wiekowego 18-30. Dlaczego? Osoby w tym wieku mają tendencje do mieszania alkoholi. Piwo, wino, wódka, potrafią pić wszystko niemalże na raz. W dodatku napoje procentowe sa przez nich spożywane w szybkim tempie co ułatwia upicie się.
ZOBACZ: Jaki alkohol Polacy lubią najbardziej?
Ankietowani powyżej 50 roku życia zdecydowanie rzadziej się upijali, a co za tym idzie kac nie był tak morderczy jak w przypadku ludzi młodych. W grupie 18-29 lat, na ciężkiego kaca cierpi aż 62 proc. respondentów.
- To potwierdza nasze przypuszczenia, że nawet pijąc podobną ilość alkoholu, osoby starsze mają wyrobioną większą tolerancję na alkohol, a co za tym idzie, słabsze objawy zatrucia nim następnego dnia - powiedział jeden z naukowców. - Starsze osoby lepiej też wiedzą, jak dany trunek na nich działa. To pozwala im długo utrzymać stan delikatnego upojenia alkoholowego, bez tzw. "zrywania filmu". Z kolei do utraty świadomości przyznają się młodzi, którzy, gdy wypiją za dużo, nie pamiętają co robili - tłumaczył zespół naukowców cytowany przez Daily Mail.