Import równoległy - sposób na tańsze leki

2013-05-07 4:00

Problemy z wykupieniem przepisanych leków ma dziś co czwarty Polak. Aż 27 proc. pacjentów musi przerywać leczenie z powodów finansowych. Import równoległy to dla nich szansa na odbycie kuracji zgodnie z zaleceniami lekarza. Dlaczego? Leki z importu równoległego są dużo tańsze.

W ramach importu równoległego dostępne są leki bez recepty, na receptę i te przeznaczone do lecznictwa szpitalnego. Import równoległy leków to zgodna z prawem forma obrotu lekami między krajami EOG - Europejskiego Obszaru Gospodarczego (zaliczają się do niego kraje Unii Europejskiej oraz Norwegia, Islandia i Liechtenstein).

Dlaczego import określany jest jako równoległy? Ponieważ odbywa się równolegle z kanałami dystrybucyjnymi producentów, a jednocześnie dotyczy tych samych produktów leczniczych zarejestrowanych w kraju docelowym. Znaczy to, że hurtownie farmaceutyczne mogą kupować w tym kraju, w którym są one tańsze, i sprzedawać je taniej tam, gdzie ich cena jest wyższa.

Leki muszą być zarejestrowane zarówno w kraju eksportu, jak i kraju importu. Muszą być identyczne jak lekarstwa zarejestrowane na terenie Polski: mieć taki sam skład, identyczną substancję czynną, jednakowe wskazania i drogę podania.

Inne opakowanie

Zgodnie z polskimi przepisami importer, aby sprowadzić dany lek, musi uzyskać pozwolenie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Każde takie zezwolenie dotyczy konkretnego leku w określonej dawce, sprowadzonego ze wskazanego kraju.

W przypadku leków, które są zarejestrowane poprzez Europejską Agencję ds. Leków (EMA), a których rejestracja dotyczy od razu wszystkich państw EOG, na ich import wydaje pozwolenie EMA.

Przed każdym wprowadzeniem leków z zagranicy na rynek polski importer musi zmienić ich opakowania tak, aby były zgodne z polskimi wytycznymi. Dokonuje się tego na dwa sposoby:

l pierwszy to przepakowanie opakowania bezpośredniego (np. blistra z tabletkami) do nowego kartonika z polskimi oznaczeniami i dodanie polskojęzycznej ulotki;

l drugi to naniesienie polskojęzycznej naklejki na zagraniczne opakowanie oraz zamiana ulotki zagranicznej na polskojęzyczną.

Dopiero w takim opakowaniu lek może trafić do aptek. Proces wymiany opakowania zewnętrznego odbywa się zgodnie z procedurami dobrych praktyk wytwarzania w specjalistycznych zakładach farmaceutycznych, aby leki te spełniały najwyższe normy jakości.

Już 300 takich leków!

Import równoległy to praktyka często i chętnie stosowana w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Do naszego kraju praktyka ta zawitała 1 maja 2004 r. Jeszcze do niedawna leki z importu równoległego dostępne w Polsce były lekami wyłącznie pełnopłatnymi. W 2008 r. pierwsze tego typu leki trafiły również na listy refundacyjne.

Aż 300 różnych specyfików

W polskich aptekach dostępnych jest już ok. 300 tańszych produktów z importu równoległego, z różnych grup terapeutycznych. Według badania, które przeprowadziła firma Deloitte, w latach 2005-2009 pacjenci zaoszczędzili w ten sposób blisko 292 mln zł, z czego 120 mln tylko w 2009 r. Kwota ta systematycznie rośnie. Najczęściej kupowane leki z importu równoległego to leki antyprzeziębieniowe, kardiologiczne, hormonalne i środki antykoncepcyjne. Leki te są sprzedawane pod różnymi postaciami - tabletek, maści, syropów.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają