Irydologia - co to jest i jak rozpoznać choroby patrząc człowiekowi w oko

2010-10-01 8:31

Patrząc człowiekowi głęboko w oczy, możemy się dowiedzieć nie tylko, jaki ma on charakter, ale także na co choruje i na co będzie się uskarżać w przyszłości. Ocena stanu zdrowia na podstawie obserwacji tęczówki oka to irydologia. Co możemy dokładnie wyczytać z oka?

Przede wszystkim taka obserwacja dostarcza nam informacji na temat predyspozycji do niektórych chorób oraz pozwala na dokonanie generalnej oceny stanu zdrowia.

Tęczówka jest niczym otwarta księga, z której możemy wyczytać informacje o stanie zdrowia naszych narządów wewnętrznych i zewnętrznych, a także jakimi chorobami jesteśmy dziedzicznie zagrożeni.

Jeszcze do niedawna wyśmiewana, dziś irydologia jest uznaną nauką wykorzystywaną przez coraz większą liczbę lekarzy. Tym bardziej że jest to metoda nie tylko niezwykle skuteczna, ale i zupełnie bezbolesna. Zaleca się ją przede wszystkim tym pacjentom, którzy najzwyczajniej w świecie boją się chodzić do lekarzy i których do gabinetu lekarskiego trzeba zaciągać siłą.

Patrz też: Jak sobie radzić z zapaleniem oczu - problemy ze spojówką

Co widać?

Podstawą badania jest obserwacja tęczówki. Prawa pokazuje stan organów po prawej stronie ciała, a lewa po lewej. Górna część tęczówki pokazuje głowę, dolna stopy. Pomiędzy nimi rozciągają się obszary obrazujące pozostałe organy człowieka. Dodatkową zaletą irydologii jest to, że lekarz dzięki temu badaniu jest w stanie wykryć chorobę w jej zupełnie początkowym stadium, którego mogą nie wykazać tradycyjne badania.

Badanie wykonywane przez irydologa zwie się irydodiagnostyką. Polega ono na tym, że lekarz patrzy nam w oczy i tworzy coś na kształt mapy tęczówki oka. Lekarz ogląda oczy w lampie szczelinowej, która powiększa obraz kilkanaście razy i rozjaśnia tęczówkę. To sprawia, że wszystkie zmiany są dokładnie widoczne. Specjalista zwraca uwagę na kształt i umiejscowienie źrenicy, odcień bieli gałki ocznej oraz wygląd spojówek.

Jak to możliwe

Oko jest jednym z najbardziej wrażliwych narządów ludzkiego ciała. Co charakterystyczne - bardzo szybko reaguje na zmiany w układzie krwionośnym i nerwowym. A są one wynikiem procesów chorobowych zachodzących w organizmie. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ to w oku znajdują się zakończenia połączeń nerwowych powiązanych z każdym narządem wewnętrznym i każdą częścią naszego ciała.

Irydologia zdobywa coraz większe uznanie na świecie - zwłaszcza w krajach Europy Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych. Dzięki temu technika badania w ostatnim czasie znacznie się rozwinęła. Zaczęto stosować m.in. urządzenia telewizji barwnej oraz komputery najnowszej generacji. Tęczówkę można już oglądać powiększoną 50 razy i w różnych ujęciach.

Obecnie specjaliści twierdzą, że badanie tęczówki sprawdza się w 80-95 proc. Jednak nawet zaprzysięgli zwolennicy tej nauki przestrzegają, żeby nie traktować irydologii jako konkurencji dla tradycyjnej medycyny. Irydologię stosuje się głównie w ramach profilaktyki, aby zaoszczędzić pacjentowi nieprzyjemnych, czasochłonnych, a często i kosztownych badań. Irydologia nie ma też zastosowania u dzieci do czwartego roku życia. Przyczyną jest nie w pełni wykształcona u nich tęczówka. To samo dotyczy osób dorosłych, które przeszły operację oczu.

Irydologia dotarła również do Polski. Jak na razie nie jest jeszcze tak popularna jak w Europie Zachodniej czy USA, jednak z każdym rokiem zyskuje coraz większe uznanie, i to zarówno ze strony pacjentów, jak i lekarzy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki