Jak bezpiecznie stosować zioła

2013-09-30 4:00

Kuracje ziołowe, choć powszechnie uważane za skuteczne i bezpieczne, mogą okazać się groźne. Niektóre zioła są trujące, a nawet te, które nie mają toksycznych właściwości, w pewnych przypadkach szkodzą.

Warto wiedzieć, że zioła stosowane bez umiaru mogą wywołać niepożądane objawy. Dlatego zanim podejmiesz decyzję o rozpoczęciu ziołowej kuracji, skontaktuj się z lekarzem. Zwłaszcza jeśli cierpisz na jakąś chorobę przewlekłą (np. cukrzyca, nadciśnienie).

Zawsze przestrzegaj poniższych zasad

- Kupuj zioła w aptekach i sklepach zielarskich, sprawdzaj dokładnie opakowania, termin ważności do spożycia, producenta.
- Zawsze stosuj się do instrukcji, w jaki sposób dane zioła należy stosować, przestrzegaj zalecanych dawek.
- Jeśli podczas ziołowej kuracji wystąpią niekorzystne objawy, natychmiast ją przerwij i skonsultuj się z lekarzem.
- Nie denerwuj się, jeśli oczekiwane skutki nie pojawią się od razu. Czasami może upłynąć kilka tygodni, zanim poczujesz poprawę stanu zdrowia.

Ostrożnie nawet ze znanymi

Dziurawiec - unikaj go w lecie, gdyż może powodować oparzenia słoneczne i podrażnienia skóry.

Mniszek - w dużych ilościach i często spożywany może zwiększać liczbę białych krwinek.

Szałwia - nie jest zalecana dla kobiet w ciąży i matek karmiących. Nadmierne spożywanie szałwii i jej preparatów może powodować podrażnienie skóry, dlatego nie należy jej stosować, podobnie jak dziurawca, przy silnym nasłonecznieniu.

Skrzyp polny - choć jest niezwykle skuteczny przy wielu schorzeniach, przy dłuższym stosowaniu może wypłukiwać z organizmu witaminy z grupy B.

Tymianek - nie jest zalecany dla osób chorych na serce.

Pokrzywa - nie powinny jej spożywać osoby z chorymi nerkami. Decydując się na dłuższą kurację pokrzywową, należy robić co kilka dni 2-3-dniowe przerwy.

Malina - większe ilości przy stanach zapalnych nerek i przy podagrze mogą wywołać zaostrzenie dolegliwości.

Krwawnik pospolity - w większych ilościach może powodować silne bóle głowy i nawet uczucie oszołomienia, a czasem omdlenia. Preparaty z tego ziela powinno się stosować raczej ze wskazań lekarza.

Jarzębina - zawiera szkodliwy kwas parasorbowy, który jednak rozpada się pod wpływem wysokiej temperatury i suszenia. Dlatego nie spożywaj surowych owoców jarzębiny, bo to może powodować biegunki, wymioty.

Uwaga! Zdarza się, że zioła powodują alergię, zwłaszcza u osób uczulonych na pyłki roślin. Dlatego zanim rozpoczniesz ziołową kurację, sprawdź na minimalnej ilości preparatu, czy nie wystąpi u ciebie reakcja alergiczna.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki