Kobiece problemy

2009-10-02 7:26

Kłopoty z jajnikami mogą pojawić się w każdym wieku. Nie wolno ich lekceważyć, ponieważ stanowią zagrożenie dla kobiecości.

Torbiel

Przypomina balonik wypełniony płynem. Zwykle ma wielkość orzecha, ale może być też większa od pomarańczy. Występuje pojedynczo lub torbieli może być kilka, znajdują się w jednym jajniku albo w obu naraz. Przyczyną tworzenia się torbieli są zwykle zaburzenia hormonalne. Większość z nich to zmiany o łagodnym charakterze, lecz niektóre mogą być złośliwe.

Niepokojące objawy: Zwykle nie powodują dolegliwości. Dopiero gdy są duże, mogą pojawić się bóle brzucha, wzdęcia, bolesność podczas stosunku, częstsze oddawanie moczu.

Konieczne badania: Wykonuje się USG przezpochwowe. W przypadku stwierdzenia podejrzanej zmiany ginekolog zleca badania hormonalne, czasem też badanie markerów nowotworowych.

Nowotwory

Zajmuje drugie miejsce (po raku szyjki macicy) co do częstości występowania wśród nowotworów narządu rodnego. W Polsce często diagnozowany jest zbyt późno, kiedy szanse na wyleczenie znacząco maleją. Ryzyko zachorowania rośnie po menopauzie, gdy siostra lub matka chorowała na raka jajnika oraz gdy w rodzinie występował rak piersi, trzonu macicy lub jelita grubego. Bardziej zagrożone są też kobiety otyłe i bezdzietne.

Niepokojące objawy: Początkowo choroba nie powoduje dolegliwości. W dalszym stadium występuje powiększenie obwodu brzucha, niestrawność, uczucie pełności w podbrzuszu, ból lub ucisk w brzuchu. Gdy choroba jest zaawansowana, mogą dokuczać zaparcia lub zaburzenia w oddawaniu moczu.

Konieczne badania: Ginekolog wykonuje badanie ginekologiczne oraz USG przezpochwowe. Zleca też badanie krwi na obecność białka CA 125.

Czytaj więcej na

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają