Przebieg tych chorób u pań jest nieco odmienny i, co istotne, problemy kobiet zaczynają się zazwyczaj 10–15 lat później niż u mężczyzn. Przyczyną jest działanie żeńskich hormonów płciowych – estrogenów, które chronią serce. W naczyniach krwionośnych pod wpływem estrogenów uwalnia się tlenek azotu, powodujący ich rozkurczanie się. Hamuje to rozwój miażdżycy. W czasie menopauzy wydzielanie estrogenów zmniejsza się, dlatego stan serca i naczyń krwionośnych u kobiet pogarsza się.
NAJCZĘSTSZE SCHORZENIA KARDIOLOGICZNE KOBIET
Choroba niedokrwienna serca (wieńcówka) jest przyczyną śmierci co drugiej Polki w starszym wieku. Powodem jest otyłość, palenie papierosów, stres.
Objawy:
- ból za mostkiem w trakcie wysiłku, dający uczucie pieczenia, gniecenia, rozpierania w klatce piersiowej, może być odczuwany w dowolnej okolicy klatki piersiowej, z reguły promieniuje do lewej kończyny górnej, żuchwy, szyi,
- ból szyi,
- duszności,
- trudności z połykaniem,
- silne zmęczenie, drętwienie rąk.
Często ból wynikający z wieńcówki mylony jest z bólem żołądka lub kręgosłupa. Dusznica bolesna jest następstwem niedokrwienia serca. Bardzo silny ból pojawia się podczas snu albo podczas odpoczynku, może też wystąpić w wyniku silnych emocji lub wysiłku. Napad duszności trwa od kilku sekund do kilku minut.
Objawy:
- ból za mostkiem, może być określany jako zaciskający, dławiący, piekący, a nawet rozrywający, promieniuje do rąk (częściej lewej), żuchwy i pleców,
- duszność, brak tchu,
- uczucie lęku,
- ogólny niepokój,
- kołatanie serca,
- bladość twarzy, poty.
Zawał serca u kobiet przed 50. rokiem życia bywa bardziej rozległy i groźniejszy niż u mężczyzn, częściej też jest nierozpoznany. Może przebiegać bezobjawowo. Tylko u 1/3 pań obserwuje się charakterystyczny dla zawału ból zamostkowy. U kobiet częściej występują też nietypowe objawy:
- bóle karku, pleców, łokci, a nawet bóle kciuka czy żuchwy,
- ból krtani lub okolic krtani,
- duszność bez bólu w klatce piersiowej,
- ból w nadbrzuszu często połączony z odbijaniem, nudnościami lub wymiotami,
- ogólne zmęczenie, wyczerpanie,
- nierówne bicie serca,
- zimne poty na czole lub górnej wardze.
UWAGA!
Większość objawów występuje zwykle nad ranem.
SERCE KOBIETY A SERCE MĘŻCZYZNY
Anatomicznie serca kobiet są takie same jak mężczyzn, chociaż istnieją pewne różnice. U pań serce położone jest nieco wyżej i bardziej poprzecznie niż u panów. Waży około 220 g, u mężczyzn jest cięższe – 300 g. Jednorazowo może pomieścić średnio 210 ml krwi, męskie 260 ml. Osierdzie (czyli worek, w którym umieszczone jest serce) jest u pań cięższe, gdyż zawiera więcej tkanki tłuszczowej jako magazynu zapasowej energii niezbędnej, gdy kobieta jest w ciąży.
Kobiece serce jest elastyczne i dostosowuje się do potrzeb organizmu, np. podczas ciąży jego masa zwiększa się 25–30 procent, zwiększa się również średnica naczyń wieńcowych. Ściany kobiecego serca są cieńsze, a jamy mają nieco mniejsze wymiary. Zastawkę dwudzielną panie mają zwykle trochę grubszą. Między płciami istnieją też różnice w całym układzie krwionośnym: ściana tętnicy wieńcowej u kobiety jest bardziej mięsista i mniej krucha.
Partnerem akcji jest: