Rotawirusy powodują ostry stan zapalny żołądka i jelit, stąd schorzenie to określane jest jako zakażenie żołądkowo-jelitowe albo grypa żołądkowa. Zarazić się można drogą kropelkową albo gdy dziecko weźmie do ust przedmiot, którego dotykała osoba chora. Rotawirus błyskawicznie przedostaje się z jamy ustnej przez przełyk i żołądek do jelita cienkiego, wnika w błonę śluzową i wywołuje wiele dokuczliwych objawów.
Najpierw gorączka
Choroba zwykle zaczyna się gorączką, nudnościami, wymiotami, biegunką. Mogą wystąpić bóle brzucha. Często objawom tym towarzyszy infekcja dróg oddechowych. Najciężej chorują dzieci od 3 miesiąca do 3 lat. Najpowszechniejszą odmianą rotawirusa jest typ A - to on jest przyczyną ostrej biegunki u dzieci. Około połowa chorych wymaga hospitalizacji.
Jak się można zarazić
Do zakażenia może dojść drogą pokarmową, poprzez kontakt z wydzielinami osób chorych lub drogą kropelkową. Zwykłe środki dezynfekujące (woda z mydłem) nie usuwają zarazków. Na rękach mogą one przeżyć ok. 4 godz., a na suchych powierzchniach nawet do kilku dni!
Źródłem wirusów może być zanieczyszczona woda, produkty, które nie wymagają obróbki cieplnej, takie jak sałatki, owoce, rozmaite przystawki.
Najłatwiej zarazić się w dużej grupie rówieśniczej, np. w żłobku czy przedszkolu. Wirus bardzo szybko przejdzie "z rąk do rąk".
Idź do lekarza
Gdy już dojdzie do zakażenia, należy błyskawicznie reagować, gdyż dziecko traci ogromne ilości cennych elektrolitów. Objawem są suche, spierzchnięte usta, zapadnięte gałki oczne, zapadnięte ciemiączko, skąpomocz. W takich przypadkach trzeba bezzwłocznie porozumieć się z lekarzem, który zadecyduje, czy potrzebna jest kroplówka na oddziale szpitalnym.
Zwykle od momentu ustąpienia biegunki upływa ok. tygodnia, zanim zakażone rotawirusem dziecko przestanie go rozsiewać.
Na szczęście w większości pomagają domowe sposoby na powstrzymanie wirusa, czyli częste uzupełnianie płynów, spożywanie jogurtów, lekkostrawna dieta.
Zapobiegaj zakażeniom
1. By zapobiegać zachorowaniu u dziecka, przede wszystkim przestrzegaj higieny:
* staranne myj ręce,
* odkażaj urządzenia sanitarne
* stosuj pieluszki jednorazowe.
2. Przebycie zakażenia rotawirusem powoduje powstanie w błonie śluzowej przewodu pokarmowego przeciwciał. Chronią one przed ponownym zakażeniem tym samym typem serologicznym, możliwe są jednak kolejne zachorowania spowodowane innymi typami wirusa. Dlatego warto dziecko zaszczepić. Na naszym rynku znajdują się dwie szczepionki przeciwko rotawirusom. Obie są przyjmowane doustnie, zawierają nieaktywny wirus, są więc bezpieczne. Powinno się je podawać między 6. a 24. tygodniem życia dziecka. Szczepionka ta może być podawana jednocześnie z innymi szczepionkami, stosowanymi u niemowląt. Podaje się ją w dwóch lub trzech dawkach (w zależności od rodzaju szczepionki), odstęp między dawkami powinien wynosić co najmniej 4 tygodnie.