Psy nie obniżają swojej temperatury jak ludzie - regulują temperaturę głównie poprzez ziajanie lub pocenie się przez opuszki palców. Aby nie doszło do nieszczęścia trzeba im pomóc. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które ułatwią funkcjonowanie naszym czworonogom przy wysokich temperaturach. Oto one:
Dostęp do chłodnej wody
Pies podczas dyszenia traci dużo wody z organizmu. Dlatego powinien mieć do niej stały dostęp. Wodę powinno się wymieniać kilka razy dziennie. Jeśli wybierasz się ze swoim pupilem na dłuższy spacer pamiętaj by zabrać ze sobą choć jedną butelkę.
Zapewnij psu dostęp do cienia
Wyznacz mu chłodne, zacienione miejsce do odpoczynku. Pozwala to na zregenerowanie sił i chwilę oddechu bez ziajania. Zasłoń okna, aby promienie słoneczne nie nagrzewały pomieszczeń, zostaw otwarte drzwi do łazienki. Podłoga wyłożona płytkami jest chłodna.
Zobacz też: Jak wybrać rasę psa ?
Spacery rano i wieczorem
Na długie spacery wybieraj się rano i późnym wieczorem, kiedy temperatura jest niższa. . Jeżeli jednak musisz wyjść ze zwierzakiem w środku dnia to wybieraj miejsca zacienione, takie jak park, las. Staraj się też nie zabierać psa na spacer po chodniku czy betonie, może sobie odparzyć opuszki
Kąpiele
Jeśli masz psiaka krótkowłosego, pozwól na kąpiel, gdy znajdujesz się w pobliżu zbiornika wodnego, otrzepie się i szybko wyschnie. Jeśli twój pupil posiada długą i gęstą sierść, lepszym rozwiązaniem będzie przykrycie go mokrym ręcznikiem.
Zadbaj o sierść
Sierść psa w zimie chroni przed mrozem, a latem przed słońcem. Nie należy jej więc całkowicie pozbawiać. Krótkie strzyżenie powoduje odsłonięcie skóry, która jest narażona na bezpośrednie promieniowanie słoneczne i poparzenie.
Nie zamykaj psa w samochodzie
Pod żadnym pozorem nie zamykaj psa w samochodzie samego, szczególnie podczas upałów. Wnętrze samochodu bez klimatyzacji i otwartych okien to śmiertelna pułapka, która może zabić Twojego zwierzaka w kilka minut.
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj