ciezarna w pracy jak ma zadbac o siebie kobieta w ciazy pracujaca przy biurku

i

Autor: _photos.com|photos.com

Jak buntuje się ciało od zbyt długiej pracy przy komputerze?

2019-08-05 13:54

Silny ból głowy, sztywnienie rąk, zaparcia, hemoroidy i dodatkowe kilogramy - lista schorzeń i dolegliwości, które mają związek z siedzącym trybem życia jest długa. Pod koniec dnia bolą plecy, nadgarstki, w palcach dłoni oraz stopach odczuwamy nieprzyjemne drętwienie, a na dodatek coraz częściej towarzyszą temu bóle oczu oraz suchość i pieczenie pod powiekami. Takich symptomów lepiej nie bagatelizować!

Praca przy komputerze jest najbardziej obciążająca dla kręgosłupa i oczu. Ten zespół bólów związanych z układem szkieletowym i mięśniowym, a wywołanych biomechanicznym działaniem na plecy, ręce, kark, nadgarstki specjaliści określają jako Cumulative Trauma Disorders (CTD), czyli dolegliwości powstające w wyniku mikrourazów. Od tradycyjnego zmęczenia różnią się tym, że nie objawiają się szybko, ale dopiero po pewnym czasie. Jednak wtedy są trudne, a niekiedy wręcz niemożliwe do wyleczenia, dlatego najlepsza jest profilaktyka. Warto też wiedzieć, jak wyglądają pierwsze symptomy chorób spowodowanych przez siedzący tryb życia, aby odpowiednio szybko zareagować.

BÓL GŁOWY. Garbienie się i pochylanie do przodu podczas pracy przy komputerze bywa przyczyną bólów głowy, m.in. dlatego że w tej pozycji często zaciskamy szczęki i napinamy mięśnie twarzy. Bólom głowy sprzyja też niedotlenienie wynikające z kłopotów z oddychaniem. Dzieje się tak, bo podczas długiego siedzenia napinamy mięśnie brzucha, przez co i wdech, i wydech stają się niepełne.

DOKUCZAJĄCY KRĘGOSŁUP. Bóle pleców też są skutkiem siedzącego trybu życia. To największa męka dla kręgosłupa – siedząc, obciążamy go prawie dwukrotnie bardziej, niż stojąc. Przeciążenia i brak ruchu osłabiają mięśnie i więzadła utrzymujące kręgosłup w prawidłowej pozycji. Pojawiają się deformacje – skolioza, okrągłe plecy, odstające łopatki, które przysparzają coraz więcej bólu. A z kolei kanapowy styl życia sprzyja osteoporozie oraz zesztywnieniom i zwyrodnieniom stawów. Bezruch nasila bowiem proces odwapnienia i utraty masy kostnej, pogarsza odżywienie stawów.

PROBLEMY Z WAGĄ. Siedzący tryb życia zazwyczaj idzie w parze z niewłaściwym sposobem odżywiania się. A wiadomo, że nadwaga to niemal gwarancja wysokiego poziomu cholesterolu, mało wydajnej pracy serca i nadciśnienia tętniczego – czyli zapowiedź katastrofy dla układu krążenia.

PODRAŻNIONE OCZY. Rozmywanie się obrazu, podwójne widzenie, uczucie suchości i pieczenia (zespół suchego oka), zaczerwienienie spojówek, łzawienie oczu, wrażliwość na światło, a także pogłębianie się wad wzroku – to najczęstsze problemy z oczami u osób, które spędzają długie godziny przed ekranem komputera. Praca przy komputerze nie sprzyja naturalnemu, zdrowemu widzeniu. Aktywizuje bowiem jedynie wąski zakres zdolności narządu wzroku. To sprawia, że na dłuższą metę niektóre umiejętności mogą wręcz zanikać, a dodatkowo monotonia widzenia przyczynia się do przeciążenia wzroku.

ZAPARCIA. Problemy z wypróżnianiem, ból brzucha i wzdęcia. To sygnał, że dopadły nas zaparcia. Brak ruchu osłabia mięśnie jamy brzusznej, co powoduje spowolnienia ruchu jelit i sprzyja rozwojowi „syndromu leniwego jelita” – stopniowo przestają funkcjonować mechanizmy warunkujące odruch wypróżnienia. Przewlekłe zaparcia mają negatywny wpływ na organizm – długotrwałe zaleganie resztek pokarmowych w jelitach sprzyja tworzeniu się substancji toksycznych, które wpływają niekorzystnie na jelita, powodując podrażnienia i stany zapalne oraz pogorszenie ogólnego samopoczucia.

HEMOROIDY. To nadmierne rozszerzenia żył w kanale odbytu. Jednym z pierwszych sygnałów jest świąd w okolicy odbytu, niewielkie uszkodzenie śluzówki i skóry oraz sączenie się wydzieliny sprzyjającej odczynom zapalnym i alergicznym (wilgoć w okolicy odbytu). Pojawić się może również niewielkie krwawienie, najczęściej podczas wypróżniania. Dlaczego powstają hemoroidy? W następstwie siedzącego trybu życia rośnie ucisk w jamie brzusznej. Podczas silnego parcia, powodowanego trudnościami z wypróżnieniem, zwiększa się nacisk na naczynia krwionośne. Z czasem rozszerzają się i coraz bardziej uwypuklają, aż wystają na zewnątrz odbytu, powodując ból.

ŻYLAKI. Tępy ból kończyn dolnych, obrzęk nóg w okolicy kostek i stóp, uczucie ciężkich nóg czy skurcze łydek – to mogą być pierwsze objawy żylaków. Ta dolegliwość jest często skutkiem długich godzin spędzanych w bezruchu. Gdy nie pracują mięśnie nóg, unieruchomiona jest pompa mięśniowo-zastawkowa, tłocząca krew ku górze do serca. Dlatego krew zalega w żyłach, napiera na ścianki, przyczynia się do ich osłabienia i rozszerzenia.

W niewoli internetu

i

Autor: Piotr Dąbrowski

Więcej informacji na temat uzależnień i nałogów związanych z użytkowaniem smartfona czy internetu w nowej książce "W niewoli internetu". Poradnik jest dostępny w salonach prasowych i kioskach oraz na stronie www.sklep.grupazpr.pl.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają