Jak dbać o dracenę i difenbachię

2010-07-31 4:00

Te rośliny o bardzo efektownych liściach mogą być wspaniałą ozdobą mieszkania. Pod warunkiem że z dala od swoich rodzinnych tropików i obszarów podzwrotnikowych dostaną od nas to, czego chcą

Draceny lubią, kiedy jest ciepło. Jeśli temperatura w pomieszczeniu z draceną spadnie zimą poniżej 15 stopni C, możemy być pewni, że roślina zacznie marnieć i to w szybkim tempie. Draceny nie lubią, kiedy słońce pada na nie bezpośrednio. Za to dobrze czują się w pobliżu jasnych okien, na kwietnikach. Latem trzeba je intensywnie podlewać, za to zimą należy to robić kilka, a nawet kilkanaście razy rzadziej. A więc nie codziennie, ale np. co siedem dni, a nawet co dwa tygodnie. Jeśli mimo to dracena będzie miała za mokro, da nam o tym znać przez brązowienie brzegów liści.

Draceny nie znoszą, kiedy w podstawkach ich doniczek stoi woda. W okresie wzrostu powinno się je regularnie nawozić nawozami uniwersalnymi do kwiatów doniczkowych. Młode rośliny powinny być co roku przesadzane. Starsze okazy wystarczy przesadzić raz na parę lat, kiedy korzenie przestaną mieścić się w doniczce. Przed przesadzeniem zapytajmy w sklepie ogrodniczym o specjalną ziemię do dracen. Jeśli nie uda się takiej kupić, zastosujmy bogatą ziemię kompostową.

Draceny mają to do siebie, że ilekroć słabną, natychmiast pojawiają się na nich "nieproszeni goście" - wciornastki, przędziorki i czerwce. To znak, że coś nie tak było z pielęgnacją. Niedobór światła draceny sygnalizują opiekunom przez wydłużenie i pocienienie pędów, a także przez to, że ich liście są coraz bardziej bezbarwne.

Difenbachia nakrapiana

Jeśli starszy okaz difenbachii zakwitnie, niezwłocznie trzeba usunąć (niepozorne) kwiaty. Dzięki temu będzie miała więcej siły, aby wytwarzać efektowne, duże liście. Difenbachia lubi stać w jasnym miejscu, ale z dala od wpadających przez okno promieni słońca. Rozproszone światło dobrze robi jej na powstawanie ładnych wzroków na liściach. Jeśli gdzieś jest difenbachii za ciemno, wzorki szybko bledną i liście stają się zaledwie seledynowe. Lubi temperaturę pokojową, a zimą nie znosi temperatury niższej niż 16 stopni C. Latem potrzebuje intensywnego podlewania połączonego ze zwilżaniem liści spryskiwaczem. W okresie od kwietnia do września raz na tydzień jej glebę powinno się wzbogacić nawozem. Difenbachia nie cierpi z powodu zbyt ciasnych doniczek, dlatego nie trzeba jej zbyt często przesadzać. Jeśli już, to najlepszym momentem na tę czynność jest marzec.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki