Dlaczego warto zadbać o to, aby ubrania służyły nam jak najdłużej? Poza czynnikami finansowymi istotne są również kwestie związane ze zdrowiem. Barwniki stosowane przy produkcji ubrań wypłukują się bardzo długo, ale właśnie po ich wypłukaniu spada ryzyko wystąpienia podrażnień czy alergii. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku dzieci, których skóra jest delikatna i bardziej narażona.
Odpowiednia temperatura i częstotliwość prania
Pranie i prasowanie ubrań w odpowiedni sposób to podstawa, która pomoże naszej garderobie pozostać w dobrej formie na długo. Przede wszystkim, odzież należy prać zgodnie z informacjami na metce. W większości przypadków pranie w temperaturze wyższej o 10 czy 20 stopni nie zniszczy ubrań od razu, jednak długoterminowo może przyczynić się do utraty jakości i szybszego zużycia.
Zobacz także: Rossmann - promocje! Oszaleli z tymi rabatami! Kosmetyczny hit wszech czasów taniej o ponad połowę
Zbyt wysokie temperatury narażają na zniszczenie przede wszystkim aplikacje znajdujące się na ubraniach. Niezależnie od tego, czy mówimy o bluzie, T-shircie z kolorowym nadrukiem czy czapce należy wziąć poprawkę na trwałość i jakość samej aplikacji. W przypadku odzieży dziecięcej, na której często znajdują się różne aplikacje, ma to duże znaczenie.
- Kupując odzież trudno niewprawnemu oku ocenić, czy dany nadruk jest wysokiej jakości. W trakcie użytkowania zaczynamy jednak zauważać, że na niektórych ubraniach nadruk popękał lub wypłowiał, podczas gdy na innych nie. Dlatego przede wszystkim warto postawić na sprawdzone marki odzieży, które korzystają z wysokiej jakości materiałów oraz sprawdzonych i trwałych metod umieszczania aplikacji na ubraniach - informuje Paulina Żaczyk, Kierownik Marketingu Coccodrillo.
Rzeczą, której lepiej unikać jest zbyt częste pranie ubrań. Oczywiście, higiena jest bardzo ważna, jednak poza bielizną w większości przypadków nie ma konieczności prania odzieży po każdym użyciu. Jednocześnie nie da się opracować żadnych konkretnych wytycznych w tym temacie, każdy sam musi ocenić czy ubranie jego bądź jego dziecka powinno już zostać wyczyszczone. Dzieci brudzą odzież dużo szybciej niż dorośli, więc częściej wymaga ona również prania.
Suszenie - tradycyjne czy w suszarce bębnowej?
Kolejny proces, jakiemu poddajemy nasze ubrania to suszenie. Uprane ubrania możemy wysuszyć tradycyjną metodą - rozwieszając na suszarce wolnostojącej lub też skorzystać ze specjalnej suszarki bębnowej. Opinie na temat urządzenia bywają skrajne, jednak jeśli skorzystamy z niego mądrze, nic złego nie powinno się stać.
W ciepłych miesiącach wiele osób wystawia suszarki na balkon, ogródek lub wręcz rozwiesza ubrania na zamontowanych na zewnątrz na stałe sznurkach. Pranie schnie w ten sposób co prawda bardzo szybko, jednak należy pamiętać, aby nigdy nie suszyć go na pełnym słońcu, gdyż przyczynia się to do blaknięcia i płowienia kolorów. Wcześniej należy odpowiednio dobrać intensywność wirowania. Rozwieszenie bardzo mokrych ubrań może sprawić, że grawitacja zadziała na naszą niekorzyść i odzież się rozciągnie. Może się tak zdarzyć zwłaszcza w przypadku ubrań bawełnianych, dlatego wszelkie dzianinowe sukienki czy koszulki powinny być wcześniej dobrze odwirowane.
Czytaj również: Krytyka dziecka. Dlaczego jest zła i czym ją zastąpić?
Jeszcze jedną kwestią, nad którą warto się zastanowić susząc odzież na zewnątrz, jest wystawienie jej na alergeny. Jeśli któryś z członków rodziny, zwłaszcza dziecko, wykazuje alergię np. na pyłki traw lub drzew, lepiej nie suszyć odzieży w ten sposób.
Korzystając z suszarki bębnowej należy zwracać uwagę na oznaczenia, jakie widnieją na metce danego ubrania oraz dostosować program suszenia do rodzaju odzieży. Niektóre suszarki starszego typu mogą mieć problem z określeniem poziomu wilgoci panującego w urządzeniu, a przez to suszyć zbyt długo i w efekcie przesuszać odzież, negatywnie wpływając na włókna. Jeżeli jednak nasz model posiada odpowiednie zabezpieczenia i czujniki, nie musimy się martwić.
Prasowanie zgodnie z informacjami na metce
Podobnie jak w przypadku prania i suszenia, punktem wyjścia przy prasowaniu zawsze powinny być wytyczne umieszczone na metce. Zbyt wysoka temperatura może uszkadzać strukturę włókien nawet, jeśli zniszczenia nie będą natychmiastowo widoczne.
Przyjęło się, że prasować należy na lewej stronie. Oczywiście, od tej zasady istnieją wyjątki. Część materiałów czy elementów garderoby, np. garnitury lub marynarki prasujemy na prawej stronie przez szmatkę. Na lewej stronie prasować należy przede wszystkim ubrania z aplikacjami. Bluzka z cekinami, koszulka z nadrukiem - tego typu aplikacje nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu z żelazkiem, ponieważ mogą się do niego przykleić lub stopić.
Oprócz wytycznych z metki, warto poczytać wcześniej o różnych rodzajach materiałów i tego, w jaki sposób je prasować. Przykładowo, len prasujemy w wysokiej temperaturze oraz kiedy materiał jest lekko wilgotny. Z kolei jedwab prasowany powinien być na sucho i w niskiej temperaturze. Dzięki takim wskazówkom nie tylko zadbamy o ubrania, ale także łatwiej nam będzie uzyskać zamierzony efekt.
Poza estetycznym wyglądem, wysokie temperatury działają również bakteriobójczo, co ma szczególne znaczenie w przypadku niemowląt i małych dzieci. Ubrania dla niemowląt są zazwyczaj prane bez płynu zmiękczającego, co może sprawiać, że będą sztywne i mniej przyjemne w dotyku. Prasowanie niweluje ten problem.
Kiedy już cały proces prania, suszenia i prasowania mamy za sobą, warto znaleźć w szafie odpowiednią ilość miejsca na odzież tak, aby zapewnić cyrkulację powietrza oraz zapobiec niepotrzebnemu gnieceniu się odzieży. Dzięki temu przed długi czas będzie ona w dobrej formie.