Kiedy kwitnie, wygląda i pachnie zjawiskowo. Przyciąga motyle i sprawia, że możemy poczuć się jak na południu Francji. Lawenda jest coraz popularniejsza w polskich ogrodach. Chętnie zdobimy nią także swoje balkony. Jednak żeby cieszyć się rośliną jak najdłużej, trzeba umiejętnie o nią dbać. Jak i kiedy obcinać lawendę latem?
Jak i kiedy przycinać lawendę? Po przekwitnięciu zastosuj zasadę angielskich ogrodników. Dwie ósemki łatwo zapamiętać
Zbiory zazwyczaj odbywają się w lipcu i sierpniu. Jeśli chcemy wykorzystać kwiaty i ich właściwości, lawendę ścinamy jeszcze przed pełnym rozkwitem. Kolor kwiatostanów jest już wyraźnie widoczny, ale płatki pozostają w pąkach. Wtedy roślina zawiera najwięcej olejków eterycznych. Ważna jest także pora dnia. Najlepiej ścinać lawendę w słoneczne przedpołudnie, kiedy roślina zdąży osuszyć się z porannej rosy. Im bliżej wieczora, tym stężenie olejków będzie mniejsze. Gałązki ścinamy ostrym sekatorem. Jednak jeśli nie zależy nam na zbiorach i chcemy cieszyć się kwiatami w ogrodzie lub na balkonie jak najdłużej to lawendę ścinamy po przekwitnięciu. Tutaj pomocna może być zasada dwóch ósemek stosowana przez angielskich ogrodników. Czyli lawendę tniemy w ósmym miesiącu roku i na 8 cali (około 20 cm). Trzeba jednak pamiętać, że chodzi tu jedynie o ścięcie przekwitłych kwiatów wraz z bezlistnymi łodygami. Długość ściętych pędów zależy także od wielkości rośliny. Niektóre są znacznie mniejsze niż 20 cm.
Kiedy i jak przycinać lawendę wiosną? Po zimie to niezbędny zabieg
W kwietniu przycina się chore, złamane lub uszkodzone gałązki. Skraca się także młode wybujałe pędy, by uzyskać pożądany kształt. Ważne, aby pamiętać, że przycięcie starszych gałązek zbyt blisko ziemi może spowodować, że kwiat nie wypuści już nowych pędów.