walentynki

i

Autor: pixabay.com

Jak Kościół odnosi się do Walentynek? Święto zakochanych "po bożemu"

2022-02-10 9:37

Zasadą działania Kościoła była i jest chrystianizacja pewnych zwyczajów. 14 lutego w dzień św. Walentego pojawiają się już duszpasterskie inicjatywy i propozycje przeżycia tego dnia "po bożemu". Stolica Apostolska nadal nie zajmuje oficjalnego stanowiska w tej sprawie.

Jak Kościół odnosi się do Walentynek? Stolica Apostolska nie zajmuje oficjalnego stanowiska w tej sprawie, pozostawiając kultywowanie tej tradycji jako osobistą sprawę wiernych. Jak informują katolickie media święto patronalne św. Walentego może być okazją do podziękowania Bogu za miłość, którą nas obdarza, za tych, którzy nas kochają i których my darzymy silnym uczuciem. Może też być okazją, by prosić Boga, za pośrednictwem św. Walentego, o pomoc w wyborze partnera życiowego. Niektóre modlitewniki z tej okazji podają wzory modlitw o trafny wybór życiowego partnera, o wytrwałość w miłości i o zachowanie czystości.

Konferencja Episkopatu Austrii wydała wskazówki dla duszpasterzy, by dzień 14 lutego potraktowali jako szansę dla duszpasterstwa. Biskupi sugerują, by w tym dniu zaprosić do kościoła małżonków, narzeczonych lub nawet ludzi żyjących w związkach niesakramentalnych. Specjalne nabożeństwo może być okazją do głoszenia Dobrej Nowiny o Bogu, który jest źródłem miłości i wierności, oraz podkreślenia znaczenia sakramentu małżeństwa.

Pierwsza encyklika Benedykta XVI (Deus caritas est) może zainspirować duszpasterzy do promocji chrześcijańskiej wizji miłości. Papieska katecheza, zwłaszcza jej pierwsza część, idealnie trafia w sedno walentynkowej mody. Papież mówi wyraźne „tak” miłości erotycznej, ludzkiej cielesności. Jednocześnie pokazuje, że miłość zmysłowa (eros) potrzebuje oczyszczenia, dojrzewania i dopełnienia miłością ofiarną (agape). Benedykt XVI powołuje się dwukrotnie na biblijną księgę Pieśni nad pieśniami, w której miłość kobiety i mężczyzny jest obrazem miłości Boga i człowieka. Czy nie warto tej księgi lepiej wykorzystać w duszpasterstwie? Czy papież nie podpowiada nam czegoś ważnego? A może zaproponować młodym chrześcijańskie walentynki, np. z biblijnymi cytatami o miłości?

Kim był św. Walenty?

- Według źródeł był lekarzem i biskupem miasta Terni, położonego około 100 km od Rzymu. Żył w czasach cesarza Klaudiusza II. Został wtrącony do więzienia. Tam nawrócił strażnika, gdy przywrócił wzrok jego córce. Został skazany na śmierć i stracony 14 lutego 269 roku. Umierając, miał polecać Bogu dotkniętych epilepsją, podagrą i innymi chorobami. Stąd stał się patronem wszystkich chorych na choroby umysłowe, nerwowe i epilepsje. W Polsce ma swoją kaplicę w kościele mariackim w Krakowie. Jego relikwie najprawdopodobniej znajdują się też w Chełmnie koło Torunia.

W Europie Zachodniej od XV wieku patronuje zakochanym. Niektórzy złośliwi twierdzą, że skoro św. Walenty patronuje osobom z zaburzeniami układu nerwowego, może być również patronem zakochanych, którzy w tym stanie ducha nie zawsze myślą trzeźwo i rozsądnie. Tradycja wysyłania walentynek prawdopodobnie łączy się z rzymskim świętem Luperkaliów, podczas których młodzieńcy losowali umieszczone w skrzyni imiona dziewcząt. Co więcej, zdaniem przyrodników obchodzenie dnia 14 lutego jako dnia zakochanych jest zgodne z cyklami przyrody, gdyż od tego dnia w naszej szerokości geograficznej ptaki zaczynają łączyć się w pary.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają