Jak leczyć chorobę płuc? Przeczytaj w Super Expressie. NIEZNANE FAKTY

2014-03-09 20:02

NFZ podpowiada lekarzom, jak powinni leczyć pacjentów z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc. Zaleca m.in. stosowanie najnowszych leków. Są one dostępne w aptekach, niestety problem w tym, że leki można kupić jedynie za pełną odpłatnością. Dla wielu chorych pozostaje więc leczenie starszymi preparatami.

O umieszczenie nowoczesnych leków na liście refundacyjnej upominają się Polskie Towarzystwo Chorób Płuc oraz Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP. Jest pozytywna ocena Agencji Oceny Technologii Medycznych.

- Niestety, na kolejnej liście refundacyjnej znowu nie ma nowoczesnych leków - mówi przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych dr Piotr Dąbrowiecki. Chodzi o preparaty z grupy LAMA i ultra LABA. Ten ostatni działa przez 24 godziny i w dodatku jest skuteczniejszy od innych. Jest dostępny w aptekach, niestety płatny 100 proc. Jego dostępność jest więc utrudniona.

ZOBACZ: Tabela waloryzacji emerytur w 2014 roku

Chorzy na POChP to w większości ludzie mało zarabiający, często emeryci bądź renciści, których nie stać na wydatek kilkuset złotych. Tymczasem ta ciężka, śmiertelna choroba zbiera coraz większe żniwa. Według przewidywań Światowej Organizacji Zdrowia w 2030 r. właśnie POChP będzie po nowotworach i chorobach układu krążenia trzecią przyczyną zgonów na świecie.

- Dziś w Polsce na POChP choruje ok. 2,5 mln osób, głównie mężczyzn po 40. roku życia. Z przyczyn związanych z POChP rocznie umiera w Polsce ponad 15 tysięcy osób - cytuje statystyki dr Dąbrowiecki.

Pierwsze objawy choroby obturacyjnej bywają lekceważone przez pacjentów. Chorzy bagatelizują pojawiające się uczucie duszności i poranny kaszel połączony z wykrztuszaniem niewielkich ilości wydzieliny zalegającej w oskrzelach. Wiele osób nie chce pójść zbadać się nawet wtedy kiedy duszność występuje częściej i po coraz mniejszym wysiłku, kaszel nasila się, a odkrztuszanie jest bardziej obfite.

SPRAWDŹ: Na co chorowała Anna German?

Może pojawić się też ucisk w klatce piersiowej, zaburzenia snu i spadek formy. Te objawy ma z pewnością wielu spośród około miliona Polaków, którzy są poważnie chorzy, ale o tym nie wiedzą. - A do rozpoznania POChP wystarczy badanie spirometryczne połączone z wywiadem lekarskim - mówi dr Piotr Dąbrowiecki.

- Objawem, że coś z naszymi płucami jest nie tak, jest niemijający, ciągnący się miesiącami, codzienny, uporczywy kaszel. Nie wolno bagatelizować tego typu objawów przede wszystkim wówczas, kiedy nałogowo palimy papierosy. Ten kaszel jest bowiem objawem zapalenia oskrzeli. Każdy nałogowy palacz ma tlące się non stop zapalenie oskrzeli wywołane dymem tytoniowym - przestrzega specjalista.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają