Jak leczyć gardło

2013-10-28 3:00

Jesień to czas przeziębień zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Większość infekcji wiąże się z zakażeniami górnych dróg oddechowych licznymi wirusami. Podpowiadamy, jak się z nimi uporać.

O tej porze roku wirusów nie brakuje. Łatwiej im bowiem przetrwać w powietrzu o niskiej wilgotności, a więc wtedy, kiedy jest chłodniej. Przeziębienie możemy złapać wszędzie - w pracy, autobusie czy w kolejce w supermarkecie. Wystarczy, że obok nas znajdzie się kichająca i kaszląca osoba. Wyrzuca ona z siebie tysiące wirusów, które wdychają inni. Mówimy wtedy o zarażeniu drogą kropelkową. Może do niego dojść również przez bezpośredni kontakt z chorą osobą lub z przedmiotami, z którymi się ona stykała.

Objawy choroby

Objawami nadchodzącej infekcji jest katar, kaszel, ból gardła i trudności z przełykaniem.

Katar pojawia się zwykle jako pierwszy. Zatyka nos, utrudnia oddychanie i powoduje ogólne osłabienie chorego. Może też wywołać stan podgorączkowy. Równocześnie z katarem występuje kaszel. Na początku chorego męczy tzw. suchy kaszel, który wyłącznie szkodzi. Gardło jest zdarte, a kaszel niczego nie oczyszcza. W łagodzeniu ataków kaszlu pomogą syropy przeciwkaszlowe i cukierki ziołowe.

Następnie wirusy atakują gardło. Objawem zapalenia gardła jest pojawienie się uczucia suchości, pieczenia, drapania i kłucia w gardle. Towarzyszy temu chrypka. Mamy podwyższoną temperaturę, którą ustrój próbuje zniszczyć rozmnażające się wirusy. Migdałki zwykle są doskonałą zaporą dla wirusów, stają się rozpulchnione i występuje kłopot z przełykaniem. Nasze gardło wygląda jak wielka rana.

Jak leczyć gardło

Ból gardła można złagodzić, stosując sprawdzone domowe metody.

Na początek robimy porządne płukanie gardła, nawet kilka razy dziennie. Płukanki odkażą błonę śluzową, złagodzą ból i nieprzyjemne pieczenie. Najlepszy do płukania jest napar ziołowy, np. z szałwii czy rumianku, lub woda z solą (łyżeczka na szklankę wody). Można też zastosować inhalację, dodając olejek eteryczny z drzewa herbacianego, który ma działanie przeciwwirusowe.

W leczeniu stanów zapalnych gardła świetnie sprawdzają się także okłady. Zmniejszają obrzęk i działają przeciwzapalnie. Chory powinien też dużo pić, by nawilżać błony śluzowe.

Ból gardła złagodzi...

- balsam z oliwy - kilka razy w ciągu dnia wypijaj po łyżce oliwy z kilkoma kroplami soku z cytryny. W takim leczniczym "syropie" warto również maczać pieczywo, a potem powoli je przełykać. Działa to na gardło jak natłuszczająca ochronna maseczka.
- napój z siemienia lnianego - zmniejsza drapanie w gardle i nawilża je. Dwie łyżki nasion zalej szklanką wrzątku i gotuj przez kwadrans na małym ogniu. Po przestudzeniu i wymieszaniu, ale bez odcedzania, wypijaj po szklance tuż przed snem.
- Najszybciej jednak pomogą nam preparaty o działaniu miejscowym, np. tabletki do ssania lub leki w aerozolu. Leki w aerozolu nie podrażniają podniebienia, łagodzą ból, drapanie i suchość w gardle. Zmniejszają stan zapalny i obrzęk oraz przekrwienie błony śluzowej gardła czy jamy ustnej. Zapewniają też skuteczne nawilżanie.

Jeżeli po takim tępieniu wirusów dolegliwości nie ustąpią, a w dodatku pojawi się gorączka, należy skontaktować się z lekarzem. Infekcja wirusowa może bowiem przekształcić się w bakteryjną, a to już wymaga kuracji antybiotykowej.

Jak zapobiegać przeziębieniom...

- Wzmacniaj system odpornościowy - nie unikaj więc spacerów, nawet jesienią.
- Odżywiaj się prawidłowo (dostarczaj organizmowi odpowiedniej ilości białka, węglowodanów, tłuszczów, witamin i mikroelementów).
- Wietrz pomieszczenia, również jesienią i w zimie.
- Nawilżaj przesuszone pomieszczenia.
- Unikaj kontaktów z osobami przeziębionymi, zakatarzonymi.
- Przestrzegaj zasad higieny (często myj ręce, aby nie przenieść zakażenia).

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki