Rozmowy z dzieckiem należy zacząć od pierwszych chwil jego życia - to wydaje się oczywiste, ale nie do końca wiadomo, w jaki sposób to robić. Ludzi, którzy nie mają swoich dzieci, może dziwić infantylny sposób rozmowy rodziców, najczęściej mam, z dziećmi. Często ich irytują zdrobnienia, zmiękczanie, modulowanie głosu, przeciąganie samogłosek. Przeciwnicy tego typu sposobu rozmowy z dzieckiem uważają, że nie jest to zdrowe, może zaburzać prawidłowy rozwój dziecka, sprawiać, że znacznie później ono samo będzie poprawnie się wysławiać.
Okazuje się jednak, że nie jest to prawda! Na całym świecie matki, kierowane instynktem, w ten sposób mówią do swoich dzieci i jest to całkowicie naturalne, a co ważne - dobre dla dziecka! Po raz kolejny okazuje się, że natura po prostu wie, co robi.
Zobacz też: Urodziłaś pulchne dziecko? Z pewnością będzie dobrym uczniem
Język rodzicielski jest dobry dla dziecka
Specyficzny, dla niektórych dziecinny, sposób mówienia do dziecka określa się mianem języka rodzicielskiego lub matczynego. Uwagę zwróciła na to blogerka Alicja Kost, biolog medyczny i doula, autorka strony mataja.pl, prezentując wyniki badań, dotyczące wpływu języka rodzicielskiego na dziecko.
- (...) maluchy zdecydowanie chętniej i na dłużej odwracają głowy w kierunku z którego słyszą język rodzicielski niż ten zwykły – dorosły. Na przykładzie 6- i 13-miesięcznych maluchów pokazano także, że aktywność elektryczna mózgu niemowląt jest większa gdy słuchają one języka rodzicielskiego właśnie. Co więcej język rodzicielski działa na dzieci także wtedy gdy słuchają go na… śpiocha. Gdy śpiącym kilkudniowym noworodkom odtwarzano nagrania dorosłych mówiących po dziecięcemu przepływ krwi w pewnych obszarach ich mózgu zwiększał się - napisała Alicja Kost. - Po trzecie to jest dobre. Przez wiele lat żyłam w przekonaniu że mówienie w ten sposób opóźnia rozwój mowy. Tymczasem ostatnie badania sugerują, że może być inaczej. Gdy 7,5 miesięcznym dzieciom wprowadzono dwa nowe słowa (rower i kapelusz) 24 godziny później dzieciaki wyłapywały te słowa z nagrań i zwracały na nie baczniejszą uwagę tylko wtedy gdy poprzedniego dnia słowa te wypowiadano do nich w języku rodzicielskim - dodała.
Jak mówić do dziecka?
Blogerka zwróciła również uwagę, że nie należy łączyć języka rodzicielskiego z wypowiadaniem nieistniejących słów. Używajac języka rodzicielskiego w stosunku do dziecka, należy wypowiadać normalne słowa w określony sposób, czyli:
- wolniej
- wyraźniej
- wysokim tonem
- z przesadną intonacją
- rozciągając samogłoski
- powtarzając kluczowe słowa
Istotna jest także radosna mimika, entuzjazm i kontakt wzrokowy.
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail