Specjalista żywieniowy Leszek Klimas, twórca autorskiego programu żywieniowo-treningowego Efekt Klimasa, zawodowo zajmuje się leczeniem otyłości. Zaufali mu już Edyta Górniak, Ewa Kasprzyk i Filip Hajzer. Z okazji Wielkanocy dzieli się z Czytelnikami Super Expressu 5 sprawdzonymi patentami na odchudzone potrawy:
- Zrezygnuj ze smażenia, postaw na duszenie, pieczenie w piekarniku lub grillowanie
- Sałatkę jarzynową przygotuj w połączeniu odrobiny majonezu z jogurtem naturalnym
- Wybierz chude mięso: drobiowe lub chudą część wołowiny, w tym chude wędliny
- Z ciast najlepszy będzie sernik na twarogu chudym lub półtłustym
- Żurek nie wymaga zabielania, wywar przygotuj na chudym mięsie lub warzywach
– Warto, aby talerzu znalazły się różnokolorowe, surowe warzywa. Najlepiej bez dodatku tłuszczu, ponieważ jest go wystarczająco dużo w świątecznych daniach. Wówczas najlepiej, aby warzywa stanowiły połowę porcji. To jakie proporcje powinny stanowić pozostałe produkty zależy od dania, które wybierzemy – przekonuje Leszek Klimas.
– Popularna sałatka jarzynowa powinna zajmować około 1/4 talerza. Warto sięgnąć po danie będące dobrym źródłem białka, które nas nasyci. Sięgając np. po pieczoną polędwicę, powinniśmy zapełnić pozostałą 1/4 talerza – wyjaśnia specjalista i dodaje. – Oczywiście nie chodzi o to, aby wypełnić talerz po brzegi i się przejeść. Zachowajmy zdrowy rozsądek.
– Przy wybieraniu innych potraw, kierujmy się ogólnymi zasadami zdrowego talerza: 50 proc. talerza powinny stanowić warzywa, najlepiej aby były różnorodne. 25 proc. talerza powinno zajmować mięso lub zamiennie ryba, nabiał, czy nasiona roślin strączkowych i 25 proc. produkty będące źródłem węglowodanów: kasze, makaron pełnoziarnisty, ryż lub ziemniaki. Nie należy przesadzać z ilością tłuszczu w posiłku.
– Po popularnego mazurka lub kawałek sernika sięgnijmy kilka godzin później, najlepiej po wspólnej rodzinnej aktywności – zaleca trener gwiazd. – Do picia wybierzmy wodę, napar ziołowy lub owocową herbatę. Gazowane, słodkie napoje i soki, to praktycznie puste kalorie.
– Nałóżmy ulubione potrawy na talerz i nie sięgajmy po kolejne dokładki. Najwyżej w drugi dzień świąt zjemy drugą porcję – radzi specjalista. – Celebrujmy świąteczny posiłek, jedząc powoli i ciesząc się towarzystwem bliskich nam osób.
Zobacz niżej przepis na wysokobiałkowy sernik bez cukru.
Przepis na świąteczny sernik bez cukru
Dietetyczki centrum leczenia otyłości Leszka Klimasa na święta polecają sernik wysokobiałkowy. Z tym wypiekiem Efekt Klimasa gwarantowany!
Składniki:
1 kg zmielonego,
chudego twarogu
10 jajek
250 g erytrytolu
250 g masła
4 łyżki mąki pszennej pełnoziarnistej, typ 2000
Przygotowanie:
- Wszystkie składniki należy wyjąć z lodówki na 30 min. przed przyrządzeniem i pozostawić w temperaturze pokojowej.
- Zaczynamy od rozdzielenia żółtek od białek.
- Następnie należy ubić masło, aż będzie puszyste. W trakcie ubijania dodajemy po jednym żółtku.
- Wsypujemy erytrytol i chwilę mieszamy. Dodajemy twaróg, mąkę i całość dokładnie miksujemy. Aby nie było grudek erytrytolu.
- W oddzielnej misce ubijamy białka na sztywną pianę. Otrzymaną pianę delikatnie mieszamy z masą serową.
- Rozgrzewamy piekarnik do temp. 180 st., bez termoobiegu.
- Formę o średnicy 26 cm wykładamy papierem do pieczenia. Przelewamy masę i wkładamy do piekarnika na około 1 godz.
- Nie otwieramy piekarnika w trakcie pieczenia. Po upieczeniu należy zostawić ciasto na kilka minut w formie, aż temperatura stopniowo się obniży. I dopiero przestudzony sernik wyjmujemy z formy. Można wierzch ciasta oprószyć sproszkowanym erytrytolem.