Wirusy, które wywołują zapalenie wątroby, są wyjątkowo zjadliwe i bardzo łatwo jest się nimi zarazić. Na szczęście można się przed nimi skutecznie bronić.
WZW A
Wirusowe zapalenie wątroby typu A nazywane jest potocznie żółtaczką pokarmową. Do zakażenia może dojść przez bezpośredni kontakt z osobą chorą oraz spożycie zakażonej żywności lub wody. Choroba początkowo rozwija się w układzie pokarmowym, by z czasem zaatakować wątrobę.
Objawy WZW A to:
* żółknięcie skóry i białek oczu,
* mocz brązowego, herbacianego koloru,
* rozjaśnienie stolca,
* utrata apetytu,
* niechęć do potraw tłustych, nikotyny, alkoholu,
* nudności, wymioty,
* gorączka.
WZW B
Wirusowe zapalenie wątroby typu B jest też określane jako żółtaczka wszczepienna. Można się nią zarazić poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub płynami ustrojowymi zarażonego, np. przez kontakt seksualny (bez prezerwatywy), zakażone igły czy niesterylne narzędzia chirurgiczne.
Osoba zakażona jest często nieświadoma swojej choroby, gdyż około 50 proc. zachorowań przebiega bezobjawowo. Większość zakażeń jest wykrywana przypadkowo, czy to przy okazji badań kontrolnych, czy też pobytu w szpitalu z innych przyczyn.
Zdarza się, że objawy przypominają grypę. Pojawia się wtedy:
* ogólne osłabienie organizmu,
* utrata apetytu,
* wymioty,
* bóle brzucha, które są wynikiem powiększającej się wątroby,
* stan podgorączkowy,
* czasem biegunki.
Jedna trzecia pacjentów ma objawy typowe dla żółtaczki, czyli:
* zażółcenie białek oczu oraz skóry,
* ciemnienie moczu,
* odbarwienie stolca.
U około 10 proc. pacjentów, u których choroba przechodzi w fazę przewlekłą, pojawić się mogą pajączki, krwawienia z nosa i dziąseł, uporczywe swędzenie skóry.
Wirus rozwijając się w organizmie, może prowadzić do wielu powikłań. - WZW typu B jest przewlekłą chorobą wirusową, która jest powodowana przez zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B. Jest to choroba postępująca, która nieleczona w konsekwencji może powodować poważne następstwa zdrowotne w postaci marskości wątroby czy też rozwoju raka pierwotnego wątroby - tłumaczy dr hab. Jerzy Jaroszewicz z Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii w Białymstoku.
Skuteczna profilaktyka
Nawet przy perfekcyjnym przestrzeganiu higieny ryzyko zachorowania na WZW typu A czy B jest spore. Najskuteczniejszym sposobem obrony przed tą chorobą są szczepienia. Bo, w przeciwieństwie do wirusa C, który jest równie groźny i podstępny, ale na którego wciąż nie wynaleziono szczepionki, przeciwko WZW A i B można, a nawet trzeba się zaszczepić.
Standardowy schemat szczepienia składa się z 3 dawek - pierwszą dawkę podaje się w dowolnie wybranym terminie, drugą dawkę po upływie 1 miesiąca, a trzecią po upływie 6 miesięcy od podania pierwszej dawki. Podaje się również szczepionki monowalentne, które chronią przed jednym z typów wirusa.
Warto wiedzieć
WZW typu B może być przyczyną nawet 80 proc. przypadków raka wątroby na świecie, co czyni go drugim po tytoniu czynnikiem rakotwórczym. Do zakażenia wystarczy zaledwie kropelka krwi, ten wirus jest 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV.
Rusza kolejny Żółty Tydzień
W dniach od 31 marca do 11 kwietnia odbędzie się 28. akcja Żółty Tydzień. W czasie akcji pacjenci mają ułatwiony dostęp do szczepionek przeciwko żółtaczce typu A i typu B. Jej celem jest uświadomienie zagrożeń zdrowotnych związanych z wirusowymi zapaleniami wątroby i popularyzacja szczepień ochronnych jako sprawdzonej profilaktyki tych chorób. Adresy punktów szczepień biorących udział w akcji można znaleźć na stronie: www.zoltytydzien.pl