W puszczach i borach znajdują się punkty orientacyjne, powstały też specjalne aplikacje na telefon. Jeśli więc zgubimy drogę w czasie spaceru lub grzybobrania, nie powinniśmy panikować. Nawet najbardziej odludne lasy są przystosowane do korzystania z nich przez ludzi - każdy skrawek został skatalogowany i oznaczony. Na równinach podzielono je na kwadraty przypominające szachownicę. Na wyżynach i w górach pola, na które podzielono lasy mają kształt nieregularny, z grubsza przypominający romby. Każde poletko jest sektorem – oddziałem leśnym oznaczonym numerem znajdującym się na betonowym słupie.
Jeden słupek, cztery numery
Każdy ze słupków znajduje się na styku czterech sąsiadujących sektorów, dlatego na każdej z czterech powierzchni słupka jest inny numer, np. 148, 149, 172, 173 (każdy przyporządkowany danemu sektorowi). Ważną wskazówką jest ta, że słupki zostały umieszczone w południowo-zachodnich rogach oddziałów. Numery słupków bez trudu odnajdziemy na mapach dostępnych online. Dla tradycjonalistów dostępne są mapy papierowe, w które można się zaopatrzyć w nadleśnictwach. Żeby łatwo wrócić do miejsca skąd wyruszyliśmy, trzeba przede wszystkim sprawdzić i zapamiętać numer sektora, od którego zaczynamy.
Warto wiedzieć: Oczywiście może się zdarzyć i tak, że do lasu trafimy przypadkiem, nieprzygotowani, bez mapy, a nawet bez telefonu. W razie utraty orientacji wystarczy iść prosto przed siebie, aby w niedługim czasie znaleźć się na leśnej drodze, która stanowi granicą pomiędzy oddziałami. Podążając nią, natrafimy na betonowy słupek, a także znajdziemy wyjście z lasu.
Z aplikacją mapową bezpieczniej
Najlepszym sposobem uniknięcia stresującej sytuacji jest zainstalowanie na swoim telefonie odpowiedniej aplikacji mapowej, która po zapisaniu w pamięci telefonu nie wymaga dostępu do sieci. Darmowe aplikacje ułatwiają znalezienie swojej pozycji w lesie, ale po ich instalacji a przed wyruszeniem w teren należy włączyć GPS. Specjalną apkę stworzyły Lasy Państwowe. Mobilny Bank Danych o Lasach, czyli mBDL, umożliwia dostęp do map lasów także w trybie offline. Na mobilnych mapach można wyznaczać punkty i trasy. Można chociażby przypiąć wirtualną pinezkę w miejscu, gdzie zaparkowaliśmy samochód albo znaleźliśmy dużo grzybów. Będzie można łatwo wrócić do tych miejsc, korzystając z GPS, nawet bez zasięgu sieci komórkowej. Aplikacja Lasów Państwowych dostępna jest na telefony i tablety z systemem Android.
W razie wypadku
Mimo różnych udogodnień technologicznych, nadal nie jest niemożliwe zgubienie się w lesie. Poza tym grzybiarzom przytrafiają się wypadki, jak złamanie nogi, zranienie, czy ukąszenie przez żmiję. Na wszelki wypadek przed grzybobraniem trzeba zapisać numery alarmowe. Po dodzwonieniu się pod numer 112 (europejski numer alarmowy), 997 (policja) czy 999 (pogotowie ratunkowe) wystarczy podać numer ze słupka oddziałowego lub dane lokalizacyjne z GPS.
TOP 10. Dokąd na grzyby
-W lasy bukowe Bieszczad,
-do lasów sosnowych Puszczy Knyszyńskiej w województwie podlaskim,
-do borów sosnowych Puszczy Noteckiej w dorzeczu Warty i Noteci,
-do Puszczy Świętokrzyskiej w województwie świętokrzyskim i na południu mazowieckiego,
-do Puszczy Bukowej w pobliżu Szczecina,
-w sosnowe Bory Tucholskie na południu województwa pomorskiego,
-w mieszane Bory Dolnośląskie w zachodniej Polsce: „zagłębie prawdziwków”
-w bukowo-jodłowy Beskid Sądecki w Karpatach Zachodnich w Małopolsce,
-do sosnowej Puszczy Kurpiowskiej w dorzeczu środkowej Narwi,
-do Puszczy Kozienickiej pomiędzy Radomiem i Wisłą, gdzie rosną wielkie jodły i dęby.
Jak rozpoznać, że grzyby są świeże
Grzyby prosto z lasu lub hodowli są przede wszystkim nieuszkodzone. Jeśli zauważymy, że od niektórych odpadły trzonki, to znaczy, że prawdopodobnie przenocowały w chłodzie. Od podgrzybków i borowików po ok. 7 godzinach obsychania odpadają przyczepione do kapeluszy fragmenty mchu i kolki. Po dobie od zebrania grzyby zaczynają śmierdzieć „piwnicą” lub „zdechłą rybą”. Nieświeże grzyby są równie szkodliwe jak trujące. Zawarta w nich cholina pod wpływem bakterii nabiera właściwości muskaryny – toksyny muchomora czerwonego.
Aplikacje przydatne w lesie
*Mapy Google
*Locus Free (Locus Map)
*Compass
*Atlas Grzybów
*Na grzyby