Jak NIEPŁODNOŚĆ wpływa na relację w związku?

2014-12-11 18:30

Niepłodność dla wielu par oznacza prawdziwą tragedię. Pragnienie posiadania potomstwa jest bowiem jedną z najważniejszych potrzeb aż 95 proc. par. Jak więc bezpłodność wpływa na związki?

Jedynie 5 proc. wszystkich par, które planują zawarcie małżeństwa, z pełną świadomością decyduje się na bezdzietność. Jest to nietypowa sytuacja, bo dla zdecydowanej większości kobiet i mężczyzn potomstwo to priorytet, a rodzina, w której są dzieci stanowi największą wartość w życiu. Z tego względu niepłodność może okazać się najtrudniejszą w życiu próbą dla związku.

Niepłodność wszystko zmienia

Ona i on mogą się kochać na zabój, ale gdy pojawia się problem bezpłodności, a przed oczami staje wizja życia bez możliwości poczęcia wymarzonego dziecka, to wszystko nagle zaczyna się sypać. Niepłodność wpływa na wszystko - na odczucia wobec partnera, na zachowanie, a nawet na relacje seksualne i społeczne! Bezpłodność wiąże się także z poczuciem wstydu, winy oraz straty, a takie uczucia również nie mogą mieć dobrego wpływu na związek dwojga ludzi.

Zobacz też: Warszawa. bezpłatne badania nasienia dla przyszłych ojców

Początkowo, gdy para zaczyna walczyć i poddaje się terapii, to partnerzy się wspierają. Po czasie, szczególnie gdy terapia nie przynosi spodziewanych efektów, pojawiają się pierwsze konflikty. Osoba, która jest niepłodna, może czuć się odrzucona, gorsza, osamotniona.

Co gorsze, pary, które bezskutecznie starają się o dziecko, mogą zacząć izolować się od innych ludzi. Szczególnie unikają kontaktów z tymi, którzy już mają dzieci lub ich oczekują. Niepłodność zaczyna być bowiem postrzegana przez nich jak porażka i niepowodzenie, a widok szczęśliwych rodziców i dzieci sprawia ból i jest nie do zniesienia.

Niepłodność nie zawsze oznacza koniec

Okazuje się jednak, że często problemy, które ujawniły się w związku po wykryciu niepłodności mogą nie mieć wcale związku z tym faktem. Istnieją bowiem związki, które wzmocniły się po diagnozie, a relacje pary są znacznie lepsze niż wcześniej.

Pary powinny też szybko reagować na wszelkie, nawet z pozoru drobne sygnały, które mogą już świadczyć o nadchodzącym kryzysie.

- Niezależnie od tego jak silna jest więź łącząca partnerów – niezwykle ważna w zmaganiach z problemem niepłodności jest tzw. otwartość – komunikowanie swoich obaw i dzielenie się odczuciami. Jeżeli natomiast para czuje, że nie radzi sobie sama z wyzwaniami, z którymi przyszło się jej zmierzyć, powinna niezwłocznie zgłosić się do psychologa – ze względu na dobro związku, jak i być może w przyszłości, dziecka – powiedziała Daria Terlikowska, psycholog z kliniki leczenia niepłodności Vitrolive.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają