Jak domowym sposobem obniżyć ciśnienie? Najłatwiejszą terapią jest codzienny spacer, marsz albo przejażdżka na rowerze. Umiarkowany ruch uprawiany systematycznie normalizuje ciśnienie. Wyjątkowo skuteczne w tej dziedzinie są wschodnie systemy takie jak hinduska joga czy chińskie tai-chi. Nie tylko uspokajają serce, ale także koją emocje. A medytacja, którą naukowcy dość dogłębnie już zbadali, wręcz uodpornia nas na stresy i napięcia. Tak jakby mózg stawał się bardziej wrażliwy na dobre przeżycia, a bagatelizował te trudne i denerwujące.
Domowe sposoby obniżania ciśnienia krwi
Przy lekko podniesionym ciśnieniu - do 140 mmHg - skuteczna może okazać się kuracja ziołowa. Wiele roślin ma własności obniżania bądź regulowania ciśnienia tętniczego.
Herbatka z głogu. Owoc głogu zawiera składniki rozkurczające i uelastyczniające ściany naczyń. Jednocześnie wzmacnia mięsień sercowy, sprawia, że siła jego skurczu jest większa. Głóg obniża ciśnienie i poprawia efektywność pracy serca.
Czosnek. Jadany na surowo, jako dodatek do potraw czy kanapek, może obniżyć ciśnienie o 7 proc., zmniejszając ryzyko zawału. Do tego czosnek obniża poziom cholesterolu i zapobiega zlepianiu się płytek krwi i tworzeniu blaszek miażdżycowych oraz zakrzepów. Jeśli ktoś nie lubi lub nie może jeść świeżego czosnku, można sięgnąć po tabletki z jego wyciągiem.
Zobacz: Właściwości herbaty a ciśnienie
Szyszki chmielu. Przede wszystkim działają uspokajająco, ten sposób więc jest bardzo dobry dla osób pobudliwych i nerwowych. Napary i wyciągi z szyszek chmielu obniżają lekkie nadciśnienie i koją nerwy. Można także sięgnąć po lupulinę, czyli gruczoły włosków wydzielniczych szyszek.
Ziele serdecznika. Napary z tego ziela uspokajają, tonizują działanie układu nerwowego, zmniejszają napięcie ścian naczyń krwionośnych, lekko je rozszerzając, obniżają napięcie nerwowe i korzystnie wpływają na naczynia wieńcowe.
Jemioła pospolita. Wyciągi z tego ziela, będącego rozpowszechnionym pasożytem drzew, obniżają ciśnienie tętnicze, działają uspokajająco oraz moczopędnie, przeciwdziałając zatrzymywaniu wody w organizmie, co też bywa powodem nadciśnienia.