Somfy

i

Autor: Materiały prasowe Somfy

Jak oszczędzać na prądzie? Sprytne triki, które mogą pomóc Ci zmniejszyć rachunki

Wysokie ceny energii i inflacja wydrążają w naszych portfelach coraz większą dziurę. Warto zaplanować, jak w realny sposób możemy zadbać o swój budżet. Z pomocą przychodzą nowe technologie, które pozwalają kontrolować zużycie prądu oraz ciepła w domu. Dzięki inteligentnym osłonom zewnętrznym, zimą możemy zredukować zużycie energii cieplnej od 10 do nawet 30%, a latem obniżyć temperaturę w pomieszczeniach od 4 do 7°C podczas upałów, zmniejszając przy tym potrzebę włączania wentylatorów czy klimatyzacji.

Koszty energii, mediów, produktów i usług rosną od niemal dwóch lat z miesiąca na miesiąc, co niekorzystnie wpływa na sytuację gospodarstw domowych. Inflacja wzrosła w styczniu br. o 2,4% w porównaniu z miesiącem ubiegłym, a w stosunku do całego roku – aż o 17,2%, a to przybliża nas do kolejnego historycznego szczytu cen! Eksperci szacują, że przez inflację nie tylko zwiększają się koszty utrzymania i „kurczą” się pensje, ale dotyka to także naszych oszczędności w bankach, które w 2022 roku zmniejszyły się aż o 150 mld zł!

Musimy mierzyć się także z obserwowanym wzrostem kosztów energii – zarówno elektrycznej, jak i cieplnej – spowodowanej zachwianiami na rynku światowym w cenach i dostawach surowców. Najdotkliwiej możemy to odczuć podczas sezonu grzewczego zimą oraz latem, kiedy temperatury zmuszają nas do korzystania z różnego rodzaju urządzeń grzewczych lub chłodzących, często posiadających duże zużycie prądu. W odpowiedzi na wzrost cen, rząd wprowadził Tarczę Solidarnościową, zamrażającą w 2023 roku ceny energii dla odbiorców indywidualnych na poziomie z 2022 do określonego poziomu zużycia. Oznacza to, że do ustalonego limitu zapłacimy w tym roku za prąd tyle, ile płaciliśmy w ubiegłym. Aby mieć pewność, że nie przekroczymy limitów, warto wprowadzić zmiany w sposobie prowadzenia gospodarstwa domowego.

Zobacz także: Najtańsze lotniska w Polsce. Skąd najlepiej lecieć na wakacje 2023?

Jak zadbać o domowy budżet?

Istnieje wiele sposobów na to, aby oszczędzić energię, a tym samym płacić niższe rachunki. Istotna jest tu zmiana podejścia do samego sposobu użytkowania elektryczności oraz ciepła. Innowacyjne i wydajne sprzęty są na wyciągnięcie ręki. Energooszczędny sprzęt AGD czy RTV to dla wielu dziś oczywistość. Warto jednak zwrócić uwagę także na nasze okna, które są głównym źródłem energii słonecznej w domu. To one mają największy wpływ na zyski i straty ciepła w poszczególnych porach roku, a także na wpuszczanie naturalnego światła słonecznego do naszych pomieszczeń. Odpowiednio uzbrojone w rolety zewnętrzne z inteligentnym sterowaniem, potrafią znacznie obniżyć koszty związane z użyciem energii, a tym samym zniwelować wytwarzany przez nas ślad węglowy. Dzięki inteligentnym urządzeniom oraz systemowi smart home, możemy zaplanować otwieranie i zamykanie osłon tak, by jak najlepiej zarządzać naturalnym oświetleniem oraz by uzyskać jak największy komfort termiczny, oszczędzając przy tym na ogrzewaniu czy chłodzeniu.

Jak oszczędzić na energii zimą?

Zimą nowe technologie pozwalają czerpać jak najwięcej z natury, by obniżyć koszty utrzymania. Słońce, które ogrzewa okno, staje się źródłem naturalnej energii, darmowym kaloryferem. Dlatego istotne jest, by w odpowiedni sposób zarządzać osłonami zewnętrznymi. Automatyzacja gwarantuje, że rolety będą w optymalnej pozycji o właściwej porze, bez względu na pogodę, nawet gdy nie ma nas w domu. Dzięki wgranemu programowi „komfort termiczny” w TaHoma® Switch, osłony otworzą się automatycznie w ciągu dnia, aby wykorzystać darmowe ciepło słoneczne i ogrzać dom. Następnie zamkną się o zmroku, aby zachować dopływ ciepła. Dzięki temu możemy zredukować od 10 do 30% zużycia energii cieplnej.

Czy wiesz, że…?

Eksperci podają, że przez drzwi i okna możemy stracić nawet od 20 do 30% ciepła. Dlatego, aby zmniejszyć rachunki za energię, szczególnie zimą, warto oprócz inteligentnego zarządzania osłonami, zwrócić uwagę także na izolację cieplną naszych okien. Im mniejszy współczynnik przenikania ciepła (Uw), podawany w W/m²K, tym większe właściwości izolacyjne.

Jak oszczędzić na energii latem?

Z kolei latem, okna nie wyposażone w ochronę przeciwsłoneczną, ogrzewają wnętrze mieszkania, jak stale włączony kaloryfer. Innowacyjny napęd do rolet RS100 Solar io posiada wbudowany panel solarny wraz z czujnikiem światła słonecznego, który dzięki centrali TaHoma®, automatycznie otworzy lub zamknie roletę w zależności od pogody, aby latem w domu było chłodno i przyjemnie.

Za sprawą automatyki do osłon zewnętrznych, bez zbędnego wysiłku możemy obniżyć temperaturę wewnątrz pomieszczeń od 4 do 7°C podczas upałów i tym samym zmniejszyć potrzebę korzystania z energochłonnych urządzeń chłodzących. Dzięki autonomii rolety z solarnym silnikiem, nie musimy obawiać się, że przy jej instalacji uszkodzimy wnętrze – nie potrzebujemy podłączenia przewodów dostarczających prąd. Nie straszna jej także żadna pogoda, bowiem pojemna bateria (2200 mAh) zapewnia 45 dni funkcjonowania nawet przy niewielkiej ilości słońca.

Według badań naukowców budowlanych z Uniwersytetu Oregon z 2021 roku, stosując latem tzw. pasywną strategię chłodzenia, której elementem jest m.in. odpowiednie użytkowanie osłon, możemy zmniejszyć obciążenie klimatyzacji nawet o 80%. Łącząc te działania z silnikami do rolet napędzanymi energią słońca od Somfy, możemy znacznie obniżyć koszty energii elektrycznej i zmniejszyć wpływ naszego gospodarstwa domowego na środowisko.

Urzędnicy od lat nie mogą się dogadać, żeby naprawić dziurę. Sprawa trafiła do sądu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają