Zacznij od przycięcia łodyg pod wodą, tak aby ukos był najdłuższy. Zdrewniałe łodygi róż czy bzu rozczepiamy na krzyż lub zgniatamy. Tę część łodygi, która będzie zanurzona w wodzie, oczyść dokładnie z liści. Zostawione będą gniły i zatrują wodę.
Gerbery powinny być zanurzone do wysokości 5 cm i trzeba je skracać codziennie o pół centymetra. Tulipany i fiołki alpejskie także nie lubią głębokiego zanurzenia. Żywot gerbery można przedłużyć wkładając do łodygi odłamaną główkę zapałki. Kwiaty cebulowe (żonkile, amarylisy, tulipany, narcyzy, lilie) wymagają obcięcia jasnych końców łodyg, ułatwi to pobieranie wody. Żonkile i narcyzy powinny stać same w wazonie, wydzielany przez nie sok niszczy inne kwiaty. Samotnikiem są także konwalie i pachnący groszek.
Wszystkim kwiatom należy co 2-3 dni wymienić wodę i podciąć łodygi, żeby odświeżyć końcówki. Można też wrzucić do wazonu pół tabletki aspiryny, aby zachować przezroczystość wody. Nie ustawiaj w pobliżu wazonu z kwiatami patery z dojrzałymi owocami! Wydzielają gaz zwany etylenem, który przyspiesza przekwitanie kwiatów.