Podlewanie
Zwłaszcza wiosną, gdy rośliny intensywnie rosną i kwitną, nie można dopuszczać do przesuszenia podłoża. Gleba powinna być stale lekko wilgotna. Szczególnie należy pamiętać o roślinach w pojemnikach, bo tam podłoże przesycha znacznie szybciej niż ziemia w ogrodzie.
Nawożenie
Rośliny będą się dobrze rozwijały i pięknie kwitły, jeżeli wiosną na początku wegetacji zasilimy je dawką nawozu wieloskładnikowego. Możemy też od momentu wypuszczenia liści do zakwitnięcia opryskać je dwa-trzy razy nawozem dolistnym (Ekolist, Florovit). Dokarmianie należy zakończyć mniej więcej miesiąc przed planowanym wykopaniem cebul.
Usuwanie przekwitłych kwiatów
Ich obrywanie sprawia, że cebule i bulwy są dorodniejsze, bo roślina nie wykorzystuje substancji odżywczych do tworzenia nasion, ale je magazynuje. Pędy kwiatowe wycina się tak, aby pozostawić większość zdrowych liści. Czasami warto jednak zostawić kwiaty, by zawiązały nasiona i się rozsiały. W ten sposób łatwo rozmnażają się cebulice, czosnki, przebiśniegi, szachownice kostkowe, szafirki, śnieżyce i krokusy botaniczne.
Czytaj więcej na