1. Każdy rodzaj kaszy płucz w inny sposób.
Kasze grube (gryczana, perłowa, jaglana, pęczak) trzeba przebrać z nieobłuskanych ziaren, łusek i innych zanieczyszczeń, potem opłukać. Najlepiej wsypać taką kaszę do garnka, zalać ciepłą wodą, zebrać ziarenka, które wypłynęły na wierzch, po czym wymieszać i przecedzić. Trzeba to robić szybko, by kasza nie nasiąknęła wodą. Kasz najdrobniejszych i łamanych raczej się nie płucze.
2. Dokładnie odmierz suchy produkt.
W czasie gotowania kasza zwiększa objętość. Dlatego nie należy jej brać zbyt dużo, by „nie wyszła” z garnka. Stopień pęcznienia zależy od rodzaju kaszy, ilości wody i czasu gotowania. Najmniej, bo o 1/4, zwiększa swą objętość kasza gryczana ugotowana na sypko. Sypka kasza jęczmienna łamana i perłowa podwajają objętość, a gęsta kasza kukurydziana i manna zwiększają ją nawet o półtora raza.
3. Dolej odpowiednią ilość wody.
Ilość wody i czas gotowania zależą od rodzaju kaszy i od tego, czy ma być na sypko, czy na gęsto (więcej o sposobach przyrządzania piszemy w dalszej części).
4. Nie dopuść do przypalenia.
Kaszę łatwo przypalić. Aby temu zapobiec, najlepiej gotować ją w garnku ze stali nierdzewnej lub emaliowanej z grubym dnem, na wolnym ogniu, od czasu do czasu mieszając. Można wstawić garnek z kaszą do drugiego, nieco większego garnka z wodą.
5. Unikaj kasz w plastikowych torebkach.
Zrezygnuj z kaszy w plastikowych torebkach - opakowanie wrzuca się do dużej ilości wody, a wtedy łatwo rozgotować kaszę, pozbawiając ją wartości odżywczej.
Gdy chcesz kaszę na sypko
- Kasze sypkie mogą być dodatkiem do potraw albo stanowić samodzielne danie. Ugotowane na półsypko zwykle podaje się do mięs duszonych, przyrządza się z nich kotlety, krokiety, zapiekanki oraz desery.
- Na sypko gotuje się zwykle kasze grube. Aby ziarna nie sklejały się i zachowały składniki odżywcze, zwłaszcza minerały i witaminy rozpuszczalne w wodzie, kaszę trzeba wrzucić do odpowiedniej ilości wrzącej wody (na szklankę kaszy gryczanej, perłowej i krakowskiej potrzeba 2 szklanek wody, na szklankę jaglanej – 1 i 3/4, kukurydzianej – 1 i 1/2, a pęczaku – 3) z dodatkiem łyżki masła lub oleju.
- Gdy kasza się zagotuje, trzeba zmniejszyć ogień i gotować pod przykryciem jeszcze przez 20–30 minut w zależności od rodzaju kaszy. Powinna wchłonąć całą wodę i być miękka.
- Ale zdarza się, że to kaszy nie wystarczy. Wtedy można ją wstawić w przykrytym garnku do piekarnika i wypiekać przez 30 minut w 180°C lub owinąć garnek papierem (kocem) i pozostawić na 2–3 godziny, by „doszła”.
- Kasze drobne trzeba przed ugotowaniem zatrzeć roztrzepanym jajkiem lub białkiem, tzn. wymieszać w proporcjach 2 białka albo całe jajko na kilogram kaszy, włożyć do brytfanny i wstawić do nagrzanego piekarnika, żeby ziarenka wyschły. Jajko (białko) tworzy osłonę, dzięki której kasza nie rozkleja się podczas gotowania.
Jeśli zależy ci na gęstości…
- Gęste kasze są doskonałym dodatkiem do mięsa, jarzyn lub grzybów. Z gęstej kaszy manny, krakowskiej, kukurydzianej można zrobić kostkę do zup, z półgęstej manny – mus. Kasze rozklejone półgęste i gęste podaje się na słodko, np. z wanilią, suszonymi i świeżymi owocami oraz bakaliami.
- Kasza rozklejona tworzy gęstą masę, która trudno spływa z łyżki, a ziarna tracą kształt. Po ostudzeniu zestala się i łatwo daje się kroić. Gotuje się ją w większej ilości wody niż kaszę na sypko (na szklankę kaszy krakowskiej i manny potrzeba 4 szklanek wody, kaszy jaglanej, perłowej i kukurydzianej – 3 i 1/2, a gryczanej – 2 i 1/2).
- Najpierw zalej kaszę 1/3 letniej wody przeznaczonej do gotowania, wymieszaj i odstaw na 30 minut, żeby napęczniała. Potem dodaj resztę wrzącej wody. Kasza powinna rozklejać się powoli, dlatego należy gotować ją na małym ogniu. Jeśli ma być półgęsta, wody trzeba dodać więcej.
O czym jeszcze pamiętać?
- W dobrej kaszy nie powinno być za dużo łusek ani nieobłuskanych ziaren. Warto też sprawdzić na etykiecie datę przydatności do spożycia.
- Trzeba właściwie ją przechowywać - najlepiej w worku z lnu lub w papierowej torebce, w suchym i możliwie chłodnym miejscu – do 20°C. Kasza jęczmienna zachowuje świeżość przez 6–7 miesięcy, gryczana – 5–7 miesięcy, jaglana – 3–4 miesiące, manna przez 1–2 miesiące.

i
Chcesz wiedzieć więcej o tym, jak przyrządzać różne rodzaje kasz? Zajrzyj do nowej książki „Kasze, płatki, otręby” i dowiedz się, jakie pyszne i pożywne dania z kasz możesz przygotować na śniadanie, obiad czy kolację. Książkę kupisz na stronie www.sklep.grupazpr.pl oraz w kioskach i salonach prasowych.