Wesołe jest życie staruszka... - brzmią słowa znanej piosenki. Czy tak jest w rzeczywistości? Wielu osobom życie seniora wydaje się wolne od zmartwień. Okazuje się jednak, że dojrzały człowiek ma masę problemów wywołujących stres - zbyt niska emerytura, problemy ze zdrowiem, śmierć bliskiej osoby.
Jesteś wolny. Co dalej?
Praca zawodowa wywołuje stres, ale jej brak może wywołać jeszcze większy. Często zdarza się, że pierwsze niepokoje pojawią się zaraz po przejściu na emeryturę - zbyt wiele wolnego czasu, poczucie bycia niepotrzebnym, lęk o przyszłość.
Już w pierwszych dniach po odejściu z pracy postaraj się sobie jakoś zorganizować czas. Znajdź czas na spacer, wizytę u sąsiadki, ale wprowadź też stałe punkty regulujące rytm dnia, np. odprowadzenie wnuczka do przedszkola albo ulubiony serial w telewizji. Może jest coś, czego robienie sprawiało ci kiedyś satysfakcję, ale nie miałeś na to czasu - teraz możesz poświęcić się swojemu hobby, podróżować, odświeżyć stare znajomości. Staraj się myśleć tak: emerytura to twój zasłużony odpoczynek, a nie zło konieczne. Siedzenie i analizowanie w kółko tych samych problemów nie przyniesie niczego dobrego, a może tylko rodzić kolejne niepotrzebne napięcia.
Uwolnij się od czarnych myśli
Czytaj dalej >>>
Zmiana nastawienia i podejścia do wielu spraw potrafi zdziałać cuda. Tylko jak tego dokonać? Kiedy w głowie roi się od złych myśli, ciężko jest samego siebie zmusić do pozytywnego myślenia. Ale jest na to sposób - wystarczy się po prostu czymś zająć. To pozwala uwolnić głowę od negatywnych myśli i spojrzeć na swoje życie w zupełnie innym świetle. Bardzo często zbawienną moc ma także rozmowa z życzliwą osobą. Gdy powiemy na głos o swoich problemach, możemy się przekonać, że nie są one tak straszne, jak się wydawało.
Przez żołądek do spokoju
Jeśli nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań, warto jeść jak najwięcej surowych warzyw i owoców. Oprócz tego, że zawierają dużo witamin, mają także substancje zwane flawonoidami. Słyną one z uspokajających i poprawiających nastrój właściwości. Gdy twoja dieta wyklucza "surówki", sięgnij po owoce i warzywa gotowane na parze. Przyrządzane w ten sposób nie tracą swoich wartościowych właściwości. Szczególnie cenna w walce ze stresem jest witamina B5 (występuje między innymi w produktach zbożowych). Jeśli nagromadzone w ciągu dnia napięcie sprawia, że masz problemy z zaśnięciem, zaparz sobie przed snem melisę lub specjalną herbatkę wyciszającą (zestaw odpowiednio dobranych ziół o właściwościach uspokajających). Staraj się także codziennie wypić herbatę z cytryną lub zjeść jakiś kwaśny owoc. W ten sposób uzupełnisz zapas witaminy C, którą traci się w sytuacjach stresowych. Nie zapominaj też o produktach bogatych w magnez: pieczywo razowe, orzechy czy banany.
Odrobina rozrywki
Zaplanuj sobie jeden dzień w tygodniu tylko dla siebie. Zajęcie się czymś, co naprawdę sprawia przyjemność, pozwala nabrać dystansu do wielu spraw. Nic tak nie poprawia nastroju, jak słuchanie muzyki. Z nagromadzonym napięciem skutecznie rozprawia się ruch, i to najlepiej na świeżym powietrzu. Koniecznie spaceruj!
Czytaj dalej >>>
Po powrocie można sięgnąć po książ-kę albo odkurzyć album ze zdjęciami i powspominać dawne czasy. Jeśli zajmujesz się na co dzień wnukiem, a czujesz zmęczenie i znużenie, zapytaj swoje dziecko, czy nie mogłoby wziąć choć jednego wolnego dnia. Taka krótka laba na pewno będzie korzystna dla obydwu stron.
Uważaj!
Zażywanie wszelkich tabletek uspokajających (nawet ziołowych) zawsze konsultuj ze swoim lekarzem prowadzącym!
Ważne!
Odrobina stresu jest każdemu z nas potrzebna. Mobilizuje on nas do działania. Jednak życie w napięciu lub powtarzający się stres może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie
Na chorobę ci stres
Długotrwały stres może prowadzić do depresji, a ta z kolei może być przyczyną wielu chorób. Zdarza się, że pacjenci poszukując źródła swoi schorzeń, udają się do "lekarza od ciała", tymczasem pomocy powinni szukać u psychologa.
Jak poznać, że dawka stresu jest dla nas zbyt duża i może znacznie obciążyć organizm? Najczęstszymi objawami nagromadzonego napięcia są np. problemy w zasypianiu - kiedy nie możesz usnąć mimo zmęczenia, powinno to wzbudzić twoją czujność. Zgłoś się także do lekarza, kiedy zaobserwujesz, że stajesz się nadpobudliwy i wpadasz w furię z byle powodu. Kiedy twoje serce bije szybciej niż zwykle lub pojawią się bóle o nieznanym pochodzeniu, także o tym poinformuj.