Depilacja nóg

i

Autor: Shutterstock Depilacja nóg

Zadbaj, by ciało było gładkie

Jak powinna wyglądać prawidłowa depilacja? O tym nigdy nie zapominaj

2022-09-13 17:12

Metod depilacji ciała jest tak wiele, że z pewnością uda ci się wybrać tę odpowiednią dla twojej skóry. Zanim zaczniesz depilację, przygotuj sobie preparaty, jakie zastosujesz tuż potem. A przede wszystkim balsamy odżywcze. Wtedy znacznie zmniejszy się ryzyko podrażnienia skóry.

Jeśli zamierzasz dokonać depilacji w domu, możesz zdecydować się na preparat w kremie, żelu czy piance, zastosować plastry z woskiem lub posłużyć się odpowiednim depilatorem. Jeśli zależy ci, aby depilacja była bardziej trwała, pomyśleć o usunięciu włosków laserem. 

Zanim zdecydujemy się na jakiś rodzaj depilacji, należy sprawdzić, najlepiej na małym skrawku skóry, jak ona zareaguje na zabieg. Bo nawet najdelikatniejsze kremy, żele czy pianki mogą wywołać uczulenie. I od razu warto mieć pod ręką łagodzące preparaty przeznaczone do pielęgnacji tuż po depilacji. To ważne, bo skóra po każdym takim zabiegu jest bardziej wrażliwa i podatna na uszkodzenia. Pamiętaj dokładnie przeczytaj ulotkę informacyjną przed depilacją. Istnieje bowiem ryzyko, że niektóre składniki preparatu mogą pod wpływem promieniowania ultrafioletowego powodować niekorzystne podrażnienia, a nawet zmiany skórne. Nie bez powodu producenci proponują wyspecjalizowane kosmetyki. Delikatna skóra okolic bikini wymaga delikatniejszych zabiegów. Dlatego preparaty te zawierają pielęgnacyjne i łagodzące składniki oraz substancje spowalniające odrost włosów. Po depilacji skóra pozostaje idealnie gładka, gdyż rozpuszczają one keratynę włosów do ok. 1 mm poniżej powierzchni skóry. A nowe włoski odrastają wolniej i są lekko zaokrąglone, więc nie podrażniają skóry. 

Depilacja wady i zalety

Po depilacji ostrą golarką włoski mogą wrastać w skórę, co jest i mało estetyczne, i może być bolesne. Aby temu zapobiec, należy po depilacji co dzień nawilżać ciało dość intensywnie balsamem, a co 2-3 dni robić piling. To sprawi, że naskórek stanie się cieńszy i bardziej miękki, a włoski łatwiej przebiją się na zewnątrz, a wtedy znowu będą wymagały depilacji.

Po źle przeprowadzonym usuwaniu włosków mogą pojawić się stany zapalne, uczulenia, przesuszenie skóry. Można temu zapobiec, używając balsamów odżywczych i nawilżających.

Po usuwaniu włosków depilatorem czy plastrami z woskiem może występować podrażnienie i zaczerwienienie skóry, a nawet bolesność. Są to typowe objawy przy usuwaniu owłosienia i znikają zazwyczaj po 48 godzinach. Aby pomóc skórze przejść przez pierwsze zabiegi depilacji, należy ją odpowiednio do tego przygotować. Włoski powinny być nie dłuższe niż 2-3 mm. Dzień wcześniej można wykonać delikatny piling, a przed zabiegiem wziąć ciepłą kąpiel, która rozszerza pory i ułatwia wyrywanie włosków. Na koniec należy zastosować zimne okłady lub kremy i balsamy, które złagodzą ewentualne podrażnienia. 

Warto także wybrać depilator wyposażony w nakładkę masującą lub chłodzącą, co zmniejszy ból.

Depilacja laserowa

Na pewno jest ona jedną z najskuteczniejszych metod, choć też nie na zawsze usuwa włoski. I na pewno nie jest to metoda dla każdego. Ten rodzaj depilacji nie jest wskazany dla osób chorych na cukrzycę, bielactwo, łuszczycę, opryszczkę, przebarwienia i stany zapalne skóry, nadciśnienie oraz mających rozrusznik serca. O tym, czy można poddać się zabiegowi depilacji laserowej, powinien poinformować lekarz przed zabiegiem. Jeśli tego nie zrobi, lepiej zrezygnować.

Preparaty po depilacji

Zanim zaczniemy depilację, przygotujmy sobie preparaty, jakie zastosujemy tuż potem. A przede wszystkim balsamy odżywcze. Wtedy znacznie zmniejszy się ryzyko podrażnienia skóry. Takie preparaty należy stosować na miejsca świeżo depilowane co najmniej przez kilka dni po depilacji.

GRÓB KATARZYNY Z. ZAMORDOWANEJ I OSKÓROWANEJ STUDENTKI RELIGIOZNAWSTWA.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają