Pleśń na ścianach

i

Autor: Piotr Mastalerz Pleśnie atakują zarówno drewno jak i inne materiały budowlane. Tworzą skupiska płaskich narośli w kolorach od białego do ciemno-brunatnego. Ich obecność na ścianach i sufitach można też stwierdzić obserwując wybrzuszenia, łuszczenie się i spękanie tynku, odspajanie się powłoki malarskiej lub tapety

Jak pozbyć się pleśni na ścianie

2020-10-20 17:44

Pleśń na ścianach pojawia się na skutek nadmiernej wilgoci panującej w mieszkaniu. Często przyczyną jest słaba wentylacja w pomieszczeniach, czy zbyt szczelne okna. Warto wtedy pomyśleć o zakupie pochłaniacza wilgoci lub klimatyzatora.

Zawilgocony dom może stać się celem ataku pleśni. Atakują drewno, materiały drewnopochodne, ceramikę budowlaną, beton, tynki, a nawet tworzywa sztuczne . Ich zarodniki są obecne niemal wszędzie i rozpoczynają rozwój, jak tylko wystąpią sprzyjające ku temu warunki atmosferyczne. Dochodzi do tego, gdy jest wilgotno i nie ma należytej wentylacji. Często też pleśnieją ściany przemarzające.

Jak usuwamy?

Na początku zdrapujemy istniejącą pleśń, możemy to zrobić np. odkurzaczem z końcówką ze szczotką. Po dokładnym oczyszczeniu myjemy ściany wodą z mydłem. Następnie spryskujemy je 30 proc. roztworem nadtlenku wodoru zmieszanym z wodą w proporcji 1:1. Zostawiamy na godzinę , spryskujemy ponownie i zostawiamy do wyschnięcia. Zamiast nadtlenku wodoru możemy użyć wybielacza chlorowego i wody. Przemytą i wysuszoną ścianę malujemy farbą odporną na grzyby i pleśnie. Jeżeli pleśń była pod tapetą, to umytą ścianę przed ponownym tapetowaniem , pokrywamy preparatem grzybobójczym.

Czytaj też: Nie rozumiemy korespondencji od firm. Skończcie z urzędniczą nowomową!

Strażacy ochotnicy z Bydgoszczy zbierają na wóz strażacki. Poprzedni został zniszczony.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki