Sezon na grzyby w pełni. Wystarczy wziąć koszyk i ruszać do lasu. W Polsce pyszne borowiki, maślaki, koźlaki i inne jadalne gatunki możemy zbierać do woli, gdyż większością leśnych terenów zarządzają Lasy Państwowe. Leśnicy zawsze chętnie służą pomocą i radą, gdzie szukać określonych gatunków. Mamy wprost nieograniczone możliwości wyboru, ponieważ w naszych lasach występuje kilkaset rodzajów jadalnych grzybów, chociaż przeciętny zbieracz rozróżnia zaledwie kilkanaście z nich. Przed wycieczką warto poznać kilka wskazówek, kiedy, gdzie i jak szukać i zbierać grzyby. Grzyby występują w całej Polsce, najwięcej ich jest w Puszczy Białowieskiej, Knyszyńskiej, Białej, Zielonej i w Borach Tucholskich.
Wykręcać, czy wycinać?
Pamiętajmy! Zbieramy dobrze wykształcone owocniki, które wycinamy nożykiem. Miejsce zbioru można delikatnie, ale starannie przykryć, aby wrażliwa grzybnia nie uległa zniszczeniu. Grzyby odcinamy tuż przy podłożu ostrym nożykiem, nie wyrywamy ani nie niszczymy grzybni, która znajduje się pod powierzchnią ziemi. Z kolei miejsce po zebraniu grzyba powinniśmy dokładnie przykryć ściółką najlepiej dłonią lub nogą, aby grzybnia nie wyschła. Resztka trzonu grzyba szybko zgnije lub zjedzą ją ślimaki.
Gdzie szukać grzybów?
Podstawą udanego grzybobrania jest wybór odpowiedniego miejsca. Każdy gatunek grzybów ma swoje ulubione.
Podgrzybki rosną wszędzie, zwłaszcza na trawiastym wilgotnym poszyciu, lubią lasy sosnowe i liściaste. Można je spotkać głównie pod dębami i grabami. Zwykle wyrastają w mchu.Podgrzybki zajączki lubią ukrywać się w lasach iglastych w towarzystwie borówki czarnej. Borowiki znajdziemy najczęściej pod wysokimi sosnami i świerkami, a w lasach liściastych pod dębami i bukami, na obrzeżach lasów, na glebach piaszczystych. Najobficiej rosną w górskich lasach sosnowych. Koźlarze lubią lasy liściaste i mieszane, znajdziemy je pod topolami, brzozami, osikami i grabami, na zboczach i w parowach. Maślaki najczęściej rosną w trawach, lasach iglastych, zwłaszcza w młodnikach sosnowych. Kanie występują głównie w świetlistych lasach liściastych pod bukami, rzadziej w iglastych, na skraju lasu, na łąkach. Lubią miejsca trawiaste, ciepłe. Kurki rosną zwykle w siedliskach sosnowych. Gąski żółte i siwe skrywają się zagrzebane w piasku w lasach iglastych, zwłaszcza wśród sosen. Rydze rosną głównie w lasach sosnowych, na polanach, lubią gleby piaszczyste, obrzeża lasów i miejsca trawiaste.
Uwaga! Zbieramy tylko te okazy, co do których jesteśmy pewni, że są jadalne.
Kalendarz grzybiarzy
Masowy wysyp grzybów zaczyna się w połowie września i trwa zazwyczaj do pierwszych przymrozków. Wtedy w naszych lasach pojawiają się najpopularniejsze gatunki, takie jak: podgrzybki, borowiki, maślaki, koźlarze i kanie.
Borowiki:od lipca do października (pełnia tworzenia owocnika przypada na wrzesień i październik)
Podgrzybki: od czerwca do listopada (pełnia tworzenia owocnika przypada na wrzesień i październik)
Maślaki:od czerwca do października (pełnia tworzenia owocnika przypada na wrzesień)
Gąski:od września do listopada (pełnia tworzenia owocnika przypada na październik i listopad)
Kurki:od czerwca do listopada (pełnia tworzenia owocnika przypada na sierpień, wrzesień i październik)
Koźlarze:od lipca do października (pełnia tworzenia owocnika przypada na sierpień i wrzesień)
Kanie:od czerwca do listopada (pełnia tworzenia owocnika przypada na wrzesień i październik)
Opieńki:od września do listopada (pełnia tworzenia owocnika przypada na październik)
Pamiętajmy! Zbieramy dobrze wykształcone owocniki, które wycinamy nożykiem.