Cash Collector,

i

Autor: Materiały prasowe Cash Collector,

Jak prowadzić biznes, gdy ponad 60 % faktur jest płaconych po terminie?

2023-10-24 9:33

Przedsiębiorcy niezmiennie borykają się z problemem zatorów płatniczych, a ze znacznymi opóźnieniami w płatnościach za wystawione faktury choć raz mierzyło się około 90 % rodzimych firm. Jak więc prowadzić biznes, gdy zachowanie płynności finansowej może okazać się wyzwaniem większym, niż przypuszczaliśmy? Kiedy poprosić o wsparcie w windykacji? 

Nierzetelni kontrahenci to bez wątpienia znany polskim przedsiębiorcom scenariusz. Szacuje się, że blisko 75 % przedsiębiorstw mierzy się z problemem przeterminowanych należności. Rzeczywistość, w jakiej przyszło nam funkcjonować, może w konsekwencji doprowadzić do problemów finansowych firm. Jakie jest więc rozwiązanie, by temu zapobiec? 

Jeśli nie chcemy działać na własną rękę, w szybkim i sprawnym odzyskaniu pieniędzy mogą pomóc nam specjaliści – firmy windykacyjne lub kancelarie. Na skalę podejmowanych działań wpływa wiele czynników. Wśród nich m.in. relacje z kontrahentem, wysokość kwoty czy czas, który upłynął od daty wymagalności. Warto także poznać sytuację dłużnika przed dostosowaniem odpowiednich narzędzi. Być może zatory pojawiły się chwilowo, a wizja dalszej współpracy sprzyja polubownemu rozwiązaniu sprawy. Z drugiej strony należy jednak pamiętać, że wraz z upływem czasu szansa na odzyskanie należności spada. Przyjmuje się bowiem, że skuteczne działania polubowne powinny być prowadzone maksymalnie do 90 dni. W sytuacji, gdy po upływie wspomnianych 3 miesięcy nierzetelny kontrahent nie ureguluje należności, sprawa powinna zostać skierowana niemal od razu na drogę sądową. 

– Nierzetelni kontrahenci to problem dotykający wszystkich przedsiębiorców. W Polsce ponad sześćdziesiąt procent faktur jest opłacanych po terminie. W 2021 roku nasz rodzimy lider branży windykacyjnej osiągnął przychód na poziomie 1,7 mld zł, co dobitnie pokazuje skalę tego problemu. Z drugiej jednak strony statystyki udowadniają, że próby odzyskania swoich należności przynoszą rezultaty, a rynek oferuje kolejne innowacje, których celem jest wsparcie firm i przyspieszenie oraz optymalizacja procesów windykacyjnych. Z pomocą przychodzi m.in. sztuczna inteligencja, która zmienia rynek, skutecznie i przy niskim nakładzie finansowym, windykując nawet najmniejsze kwoty – mówi Łukasz Weimann, Prezes spółki Cash Collector.

Firm windykacyjnych znajdziemy naprawdę wiele. Jak więc podjąć najlepszą dla swojej działalności i rodzaju sprawy decyzję w wyborze tej właściwej? Na pierwszy rzut oka każda działa podobnie. Podejmując się obsługi spraw, najpierw dąży do polubownego rozwiązania sporu. Jeśli takie działanie nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, sprawa trafia do sądu, a po kilku miesiącach do komornika. Nowością na rynku są natomiast spółki wykorzystujące technologię sztucznej inteligencji w procesach windykacyjnych. Co ciekawe, algorytmy AI z całym procesem radzą sobie równie dobrze, jak profesjonaliści. A połączenie obu tych narzędzi może wprowadzić branżową rewolucję.  

Dokładnie w taki sposób działa m.in. funkcjonujący w modelu abonamentowym Cash Collector, czyli pierwszy, w pełni zautomatyzowany system windykacyjny. Innowacyjna platforma oferuje skuteczną, wspieraną przez sztuczną inteligencję pomoc w procesach windykacyjnych nawet najmniejszych kwot - w Polsce i całej Unii Europejskiej. W ramach stałego abonamentu zapewnia klientom pełne wsparcie międzynarodowej sieci prawników i komorników współpracujących ze spółką. Ponadto prowadzenie windykacji polubownej poprzez wysyłanie przypomnień i wezwań do zapłaty oraz wsparcie w windykacji sądowej. Całość procesu, od monitoringu faktur do egzekucji, prowadzona jest na platformie internetowej i w aplikacji mobilnej, gdzie zaawansowane algorytmy AI dobierają optymalne działania do każdej sprawy, zapewniając najwyższą skuteczność. 

Mając na uwadze istniejące na rynku rozwiązania, a także ich przystępność cenową, warto powierzyć procesy windykacyjne specjalistom, a samemu skupić się na rozwoju firmy. Korzystanie z pomocy profesjonalistów może okazać się zbawienne dla płynności finansowej naszej spółki, jednocześnie pozwalając na utrzymanie dobrych relacji z kontrahentami.

Co nam wydłuża życie, a co je skraca? Prof. Maciej Banach obala mity

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają