Jak przechowywać zioła - ile można przechowywać zioła

2013-06-18 12:02

Zioła powracają do łask! Coraz chętniej różne schorzenia leczy się ziołami, na rynku pojawiło się też dużo leków powstałych na bazie ziół. Ich zaletą jest łagodne działanie, brak toksyn i na ogół skutków ubocznych. Napar, nalewka, okład czy kąpiel – sposobów stosowania ziół jest wiele. Z wielu z nich przygotujemy smaczne herbatki, inne dodadzą smaku naszym potrawom.

Fitoterapia, czyli leczenie ziołami, bywa w wielu schorzeniach bardzo skuteczna. Warto jednak pamiętać, że zioła to leki, które należy stosować pod kontrolą lekarza i nie przekraczać zalecanych dawek.

>>> Paulina Sykut-Jeżyna zbierała zioła

Jak przechowywać

Pachnące zioła i kwiaty (np. lawenda) mogą być przechowywane przez dwa lata, pozostałe do trzech lat. Wyjątkiem jest kminek, który można trzymać nawet dziesięć lat.Przyprawy ziołowe powinny być trzymane w szczelnie zamkniętych pojemnikach, najlepiej szklanych. Należy je przechowywać w miejscu suchym, zacienionym. Zioła trzeba chronić przed wilgocią.

Świeże zioła należy skropić wodą, wstawić do kubeczka z wodą i przechowywać w miejscu chłodnym, np. w lodówce.

Zbieraj i susz

Zdecydowaną większość ziół zbiera się latem, przed kwietniem lub w trakcie kwitnienia. Najlepiej w suchy dzień, po opadnięciu rosy z liści. Nasiona i zdrewniałe części roślin zbiera się wczesną jesienią bądź na wiosnę.

 

Zioła powinno się suszyć jak najszybciej po ich zebraniu. Części roślin, które chcemy wysuszyć, rozkładamy cienką warstwą na podwójnej warstwie bibuły i zostawiamy do całkowitego wysuszenia w ocienionym, ale przewiewnym miejscu, od czasu do czasu poruszając. Czas suszenia wynosi 5–6 dni. Nie powinno się suszyć ziół na słońcu, gdyż czynne substancje i olejki zawarte w nich szybko ulegają rozkładowi.

Znacznie szybszą metodą jest suszenie w specjalnej suszarce lub nagrzanym piekarniku do temperatury 60–70 stopni Celsjusza. Zioła umieszcza się na blasze do pieczenia i pozostawia lekko uchylone drzwiczki piekarnika. Zioła powinny być suche, lecz przy dotknięciu nie mogą rozsypywać się w proszek. Zioła możemy też zamrażać, dzięki tej metodzie również zachowują swoje cenne właściwości.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają