Nuklearna wojna światowa
Od każdej bomby w promieniu 4 km wszystko zostaje spalone, a w 800 m odparowane. Co mieć? - Zapasy jedzenia, wodę, świece, zapałki, 2-3 latarki z zapasem baterii - mówi bryg. Krzysztof Zieliński z Biura ds. Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej. Jak się zachować? Przy skażeniu radiacyjnym uciekać według poleceń służb, osłaniając usta wilgotnym materiałem, a jeśli jest za późno, schować się w szczelnej piwnicy z zapasami, licznikiem Geigera (ok. 1,5 tys. zł), radiem na baterie. Zostać tam aż promieniowanie spadnie z 200-300 rentgenów na godzinę do ok. 0,25.
Apokalipsa
Chrześcijanie wierzą, że w każdej chwili może nadejść apokalipsa. Możemy ją przeżyć, ale tylko jako dusze nieśmiertelne. - Koniec świata czeka nas wszystkich! - mówi bp Antoni Długosz. Radzi, by w tej chwili nie panikować i zawołać: "Jezu, ufam Tobie!". Co mieć? Czyste sumienie, obrazek "Jezu, ufam Tobie". Jak się zachować? Nie bać się, ufać w miłosierdzie boże i modlić się.
Przeczytaj koniecznie: Nadciąga koniec świata? Sprawdzają się PRZEPOWIEDNIE!
Atak chemiczny lub biologiczny
- Musimy uciekać od największego skażenia, słuchać poleceń służb - mówi bryg. Zieliński. Co mieć? Filtr - zwilżone wodą lub roztworem sody oczyszczonej chustka czy ręcznik, osłoń nimi nos i usta. Zapas suchej żywności i wody butelkowanej oraz do mycia (odkażona, np. wybielaczem do prania), leki przeciwbólowe i przeczyszczające, aspiryna, radio na baterie. Jak się zachować? Jeśli jesteś w domu, uszczelnij okna i drzwi mokrą tkaniną, nie wychodź, słuchaj komunikatów w radiu.
Uderzenie asteroidy
Od asteroidy 65 mln lat temu wyginęły dinozaury. - Miała siłę 100 tys. bomb atomowych zrzuconych na Hiroszimę - mówi prof. Tomasz Buli, astronom. Ale życie na Ziemi odrodziło się. Co mieć? Potrzebujemy źródeł energii, ognia, zapałek, wielkiego zapasu żywności, nasion roślin, by za parę lat móc sadzić. Co robić? Skupmy się na tym, jak się ogrzać i przetrwać pierwsze najtrudniejsze miesiące.
Bp Antoni Długosz:
- Kiedy Sąd Ostateczny zastanie nas żywymi na Ziemi, przede wszystkim nie możemy się bać. Przecież Bóg jest nieskończenie miłosierny.
Bryg. Krzysztof Zieliński z Biura ds. Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej:
- Zapasy suchej żywności, wody czy świeczek należy przygotować na około 7 dni.