Jak przygotować się do badania krwi?

2015-02-16 4:00

Należy odpowiednio zachować się przed badaniami krwi, żeby wyniki morfologii świadczyły prawdę o stanie naszego zdrowia.

Wybierasz się na badanie krwi i moczu? Zobacz, jak powinieneś się przygotować. Nie każdy z nas ma bowiem świadomość, że wynik naszych badań zależy od tego, co spożyjemy dnia poprzeniego i czy weźmiemy lekarstwa.

Przed badaniem krwi

Co to znaczy "być na czczo"? Każdy odpowie, że bez śniadania. A to nie do końca prawda. Bo, owszem, bez śniadania na pewno, ale nasz ostatni przed badaniem posiłek powinien mieć miejsce nie później niż o godz. 19 poprzedniego dnia. Musi być to coś lekkostrawnego. Spożycie tłustych wędlin podwyższy poziom cholesterolu całkowitego i da nieprawidłowy wynik jego poszczególnych frakcji i wyższy poziom trójglicerydów.

Jeśli odczuwamy silny głód, to późnym wieczorem lub jeszcze rano można się napić niegazowanej i niskozmineralizowanej wody. Z tym, że rano nie więcej niż pół szklanki. Picie większych ilości wody może spowodować rozrzedzenie krwi, a wówczas będzie w niej mniejsza liczba krwinek czerwonych, co może wskazywać na anemię.

Na 2-3 dni przed badaniem krwi nie powinno się pić alkoholu, zwłaszcza mocnego, gdyż alkohol może zakłócić pracę wielu narządów i przyczynić się do rozchwiania układu hormonalnego. Jeśli przyjmuje się przewlekle leki, to należałoby przedtem zapytać lekarza, czy i w jakim stopniu mogą one zakłócić wynik badania. Najlepiej byłoby, jeśli to możliwe, zażyć leki dopiero po wykonaniu badań. Morfologia nie jest też wskazana na 3 dni przed i 3 dni po miesiączce, gdyż we krwi może być wówczas mniej czerwonych krwinek.

Zobacz: Morfologia krwi: Jak czytać badania?

Przed badaniem moczu

Mocz do analizy należy oddawać w specjalnym, przeznaczonym do tego celu pojemniku, do nabycia w aptece. I powinien to być mocz z tzw. środkowego strumienia. Nie należy siusiać do słoików czy butelek, choćby najlepiej wyparzonych, gdyż nigdy nie można mieć pewności, czy nie znalazły się tam jakieś bakterie lub pozostałości z tego, co poprzednio się w naczyniu znajdowało.

Warto wiedzieć, że pewne produkty, jak buraki czy wit. B, mogą zmieniać kolor moczu, a wysiłek fizyczny poprzedniego dnia może powodować pojawienie się w moczu białka i ciał ketonowych. Dlatego na dzień przed badaniem lepiej nie spożywać silnie barwiących mocz produktów, nie wykonywać forsownych ćwiczeń fizycznych. Moczu do analizy także nie powinno się oddawać na 3 dni przed i 3 dni po miesiączce. Mocz powinien trafić do laboratorium nie później niż w dwie godz. po jego oddaniu.

Zobacz: Badanie moczu: Jak je czytać? Czy wyniki są prawidłowe?

Internista dr Leszek Marek Krześniak radzi: Lekarz powie, jak się przygotować

- Przy bardziej specjalistycznych badaniach to lekarz powinien objaśnić, jak należy się do nich przygotować. Dotyczy to m.in. badań usg, tomografii komputerowej czy kolonoskopii. Przed analizami, nawet tymi najzwyklejszymi, nie powinno sie robić niczego, co mogłoby negatywnie wpłynąć na ich wynik. Na ogół o tym nie myślimy, ograniczając się tylko do tego, że mamy być na czczo. Tymczasem nawet niedospanie, nadmierny wysiłek czy silny stres mogą wpłynąć negatywnie na wyniki.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają