- Emocje są bardzo wysokie. Możesz sobie wyobrazić, jak się czułem, kiedy wczoraj o 14:00 usłyszałem wyniki. Myślę, że biorąc pod uwagę wpływ [na ludzkość], będzie to najprawdopodobniej największy postęp medycyny w ciągu ostatnich 100 lat. To niezwykłe, ale przychodzi w momencie, gdy świat potrzebuje tego najbardziej - powiedział o szczepionce dyrektor generalny firmy Pfizer, Albert Bourla
Przede wszystkim przed pójściem na szczepienie potrzebna jest wizyta kwalifikująca podczas, której lekarz zadecyduje, że nie ma żadnych przeciwwskazań do zaaplikowania szczepionki. Przyjęło się, że szczepieniu nie wolno poddawać się w czasie choroby, gdy nas organizm jest osłabiony, nie można również mieć wysokiej gorączki.
Zobacz także: Pseudomedyczne metody na koronawirusa. To może być niebezpieczne
Nie wolno szczepić pacjentów z zaostrzeniem przewlekłej choroby takiej jak astma oskrzelowa lub reumatoidalne zapalenie stawów. Warto również pamiętać, że nie wszystkie szczepionki można .podać ciężarnej, pacjentowi po przeszczepieniu szpiku, z zaburzeniami odporności, z ciężkimi reakcjami alergicznymi.