Psychologowie od początku pandemii podkreślają, że nie wolno lekceważyć psychicznego wpływu jaki ma na nasz obecna sytuacja. Nie wolno także w żaden sposób lekceważyć lęków i obaw naszych bliski, nawet jeżeli sami znosimy trudy epidemii łagodnie. Przede wszystkim unikajmy teksów w stylu "nie panikuj" czy "uspokój się, trzeba żyć dalej". To nigdy nie pomoże, a może jedynie zaognić problem. W tych trudnych czasach bądźmy dla siebie wzajemnie wsparciem i rozmawiajmy z bliskimi o naszych i ich emocjach i odczuciach.
Czytaj również: To jest MEGA. Promocje w Rossmannie. Legendarne perfumy 170 złotych taniej!
Sposoby na stres w czasach koronawirusa
WHO rekomenduje, by w sytuacjach kiedy czujemy, że łapie nas lęk i zaczynami panikować mocno odetchnąć i postarać się racjonalnie zastanowić. Sposobów na stres jest kilka, pierwszym z nich jest rozmowa z bliskimi, jak i również ich bliskość. Czasami zwykłe przytulenie może pomóc zredukować złe myśli. Staraj się również nie rezygnować z aktywności fizycznej, ruch skutecznie redukuje stres, ciało i umysł odprężają się, oraz wytwarzane są endorfiny, czyli hormony szczęścia. Dodatkowo aktywność fizyczna wspomaga odporność i pomaga utrzymać prawidłową sylwetkę. Innym pomysłem na radzenie sobie ze stresem jest spędzania czasu z bliskimi na wszelakich aktywności, wraz z domownikami można urządzić wspólne gotowanie zdrowego i pysznego posiłku, zagrać w grę planszową, czy wspólnie pooglądać zdjęcia. Dla osób lubiących samotność rozwiązaniem może okazać się kubek ulubionej herbaty i dobra książka lub film.
Sprawdź także: Jak dzielić pieniądze w związku? Polacy wzajemnie się oszukują w kwestii wydatków?
WAŻNE - nie redukuj stresu za pomocą używek. Jedna lampka wini może pomóc się odprężyć, ale nie jest to dobre rozwiązanie na dłuższą metę. Może ono doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem i uzależnienia.
Szukaj pomocy u specjalisty
Pamiętaj również, że w sytuacji kiedy czujesz, że nie panujesz już na swoim stresem i lękami należy powiedzieć o tym bliskim i szukać pomoc u specjalistów. Stany lękowe, zbyt duży stres, a nawet depresja to sytuacje kiedy konieczna jest pomoc psychologa, nie lekceważmy tego, sami możemy sobie nie poradzić.