Jak rozpoznać alergię

2012-05-03 4:00

Koniec kwietnia i początek maja to trudny czas dla alergików. Uczulenie potrafi być wyjątkowo dokuczliwe, znacznie obniżając komfort życia. Bo jak tu normalnie funkcjonować, kiedy z nosa się leje, oczy łzawią, a skóra swędzi i piecze tak, że trudno powstrzymać się od drapania? Niestety, z roku na rok rośnie liczba alergików i co najgorsze - alergia może pojawić się w każdym wieku.

Uczulonym można być praktycznie na wszystko. Są alergeny, które działają wolniej, ale są i takie, które mogą zabić, i to błyskawicznie, jak np. jad owadów. Często jest tak, że uczulenie na jedną rzecz pociąga za sobą alergię na inną (m.in. są to alergie krzyżowe).

Grunt to właściwa diagnoza

Walka z alergią nie jest łatwa. Najskuteczniejszym sposobem byłoby unikanie alergenów, co na ogół jest niemożliwe. Wczesne rozpoznanie i wczesne podjęcie terapii może znacznie złagodzić objawy. Niestety, mogą być one tak różnorodne, że nierzadko sami lekarze mają problemy z właściwą diagnozą.

Alergia objawiać się może nie tylko dolegliwościami skórnymi czy laryngologicznymi, ale także dawać sygnały ze strony innych układów czy narządów, np. układu pokarmowego, nerwowego. Bywa, że chory dopiero podczas wizyty u kolejnego lekarza innej specjalności dowiaduje się, że ma alergię.

Nie lekceważ tych objawów

- Katar występujący niezależnie od infekcji przeziębieniowej, który pojawia się zwykle o tej samej porze roku i trwa dłużej niż kilka dni. To prawdopodobnie katar sienny. Skąd pochodzi jego nazwa? Kiedyś zaobserwowano, że taka dolegliwość pojawiała się u osób sypiających na sianie, co było objawem uczulenia na pyłki roślin.
- Zaczerwienienie spojówek, łzawienie oczu, obrzęk i swędzenie powiek.
- Podwyższona temperatura ciała, a także lekkie powiększenie węzłów chłonnych.
- Swędząca, najczęściej drobna wysypka (pokrzywka), pojawiająca się po kontakcie z określonymi substancjami. Może ona towarzyszyć wielu rodzajom alergii.
- Zaparcia na przemian z biegunkami, częste bóle brzucha.
- Pobudzenie nerwowe, drażliwość, częste zmiany nastroju.
- Bóle głowy typu migrenowego, czyli umiejscowione w okolicy czoła i skroni

Uwaga! Jeśli po kontakcie z jakąś substancją odczujesz trudności z oddychaniem i przełykaniem, pojawi się obrzęk warg, spuchną ci ręce oraz nogi, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. To może być objaw zagrażającej życiu reakcji anafilaktycznej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki