Jak rozpoznać boreliozę? „Uważajmy na kleszcze”

2019-05-20 11:48

– Miły spacer może zakończyć się bardzo nieprzyjemnie. Dlatego uważajmy na kleszcze. Te mikroskopijne żyjątka potrafią wyrządzić olbrzymie szkody w organizmie – przestrzega Barbara Kurdej-Szatan. Borelioz, na która cierpi aktorka, to choroba zakaźna wywołana przez bakterie należące do krętków Borrelia. Można się jej nabawić po spotkaniu z kleszczem, który jest nosicielem tych mikroorganizmów. Niewykryta w początkowym stadium może powodować wiele poważnych problemów zdrowotnych. Warto więc wiedzieć, jak ją rozpoznać.

Popularna aktorka zmaga się z boreliozą od pięciu lat. W jej przypadku zaczęło się od punktowych, silnych bóli mięśni z obrzękami, które wędrowały po ciele, a do tego swędziały. Podstawowe badania krwi nic nie wykazały. Bóle z obrzękami na jakiś czas ustąpiły, ale po pewnym czasie znów pojawiły się w innym miejscu. Niestety, lekarz nie skojarzył objawów z boreliozą, nie zlecił też żadnych badań. Objawy stopniowo zanikały, co uśpiło czujność aktorki. Niestety, po paru miesiącach znów się pojawiły. Uwagę gwiazdy zwrócił artykuł, w którym lekarz mówił o objawach boreliozy. Wszystko, z wyjątkiem rumienia wędrującego, wskazywało, że choroba może dotyczyć właśnie jej. Specjalistyczne badania potwierdziły jej przypuszczenia. Lekarz zalecił kurację antybiotykową. Terapia trwała kilka tygodni. Z powodu osłabienia organizmu aktorka zrezygnowała z antybiotykoterapii. Teraz próbuje uporać się z chorobą metodami niekonwencjonalnymi – stosuje leczenie prądem, przeszła też na specjalną dietę (odstawiła cukier, białą mąkę, nabiał krowi) i zażywa zioła.

BORELIOZA - paskudna pamiątka po kleszczu

i

Autor: Thinkstockphotos.com Borelioza jest roznoszona przez kleszcze. Kleszcze czają się na swoje ofiary na obrzeżach polan, przy leśnych ścieżkach, poboczach dróg.

Do zarażenia boreliozą dochodzi najczęściej w wyniku ukąszenia przez kleszcza. Na skutek kontaktu z krwią bakterie przedostają się do organizmu człowieka i atakują tkankę łączną, mięśniową i nerwową. Objawy choroby, zależą od fazy schorzenia, dlatego nie jest ona łatwa do rozpoznania.

Jak rozpoznać chorobę?

Ze względu na okres, jaki upłynął od zakażenia, rozróżnia się 3 fazy choroby:

Faza wczesna – typowym objawem jest rumień wędrujący, czyli zaczerwienienie wokół miejsca ukąszenia, pojawiające się od 1 do 3 tygodni od ukąszenia. Początkowo ma formę plamy o średnicy ok. 1 cm. Z każdym dniem rumień stopniowo się powiększa, a w środku zaczyna się przejaśniać. Tworzy się pierścień. Rozpoznanie jest pewne, gdy zmiana w ciągu kilku dni przekroczy średnicę 5 cm. Łatwo go przegapić, jeśli kleszcz ugryzie w miejscu pod kolanem, na karku, za uchem. Czasami rumieniowi mogą towarzyszyć objawy grypopodobne, takie jak gorączka, zmęczenie, bóle głowy, mięśni.

Faza rozsiana – jeśli choroba nie zostanie zdiagnozowana, borelioza przechodzi w tzw. fazę rozsianą. Zaczynają się prawdziwe problemy: pojawiają się dolegliwości stawowe (najczęściej palców dłoni, kolanowe i biodrowe). Bóle i obrzęki wędrują po ciele i zmieniają miejsce. Do tego dochodzą skurcze i dygotanie mięśni czy schorzenia kardiologiczne.

Faza przewlekła – Pojawia się mniej więcej po roku, ale atakuje ze zdwojoną siłą. Pojawiają się wówczas objawy przypominające grypę: gorączka, dreszcze, bóle głowy, gardła, stawów i mięśni

Mogą pojawić się również znacznie poważniejsze syndromy, takie jak: sztywność karku, zaburzenia widzenia, upośledzenie słuchu, problemy z mówieniem, koncentracją, pamięcią, paraliż twarzy,

depresja lub zaburzenia czucia. Te symptomy powinny skłonić nas do natychmiastowej wizyty u lekarza.

W księgarniach od 15 maja można kupić książkę wydawnictwa Harde ,,Borelioza. Jak się wystrzegać. Jak rozpoznać. Jak leczyć”.

Borelioza

i

Autor: wydawnictwo Harde Książka Małgorzaty Radomskiej już do nabycia

W środę 22.05 tylko z Super Expressem specjalna karta z lupą do usuwania kleszczy. Cena z gazetą 8,99 zł

borelioza i kleszcze

i

Autor: archiwum SE Już w środę 22.05 tylko z Super Expressem karta do usuwania kleszczy. W księgarniach książka "Borelioza. Jak się wystrzegać. Jak rozpoznać. Jak leczyć"

Aby zakazić boreliozą, kleszcz musi być wszczepiony w naszą skórę co najmniej 24 godziny. Jeżeli wyjmiemy go szybciej, raczej jesteśmy bezpieczni. Nie każdy kleszcz jest nosicielem bakterii Borrelia. Aby się upewnić, że kleszcz nas nie zaraził, trzeba obserwować miejsce ukąszenia przez kilka tygodni

Jakie badania?

Do rozpoznania boreliozy niezbędne są specjalistyczne badania krwi. Najczęściej przy podejrzeniu boreliozy wykonuje się:

– test ELISA – wykrywalność bakterii to ok. 30%

– badanie metodą Western-Blot – daje najbardziej rzetelne wyniki dopiero 6 tygodni od zakażenia

– test PCR – umożliwia wykrycie choroby nawet po kilkunastu godzinach od momentu zakażenia

Dwie pierwsze metody nie wykrywają jednak samej choroby, tylko obecność przeciwciał, które pojawiają się w organizmie, gdy ten zetknie się z bakteriami wywołującymi boreliozę (krętkami Borrelia burgdorferi). W przypadku trudności diagnostycznych robi się badania o bardziej zaawansowanej metodzie np: test borelioza CD57, LTT (test transformacji limfocytów T metodą ELISPOT), kompleksy immunologiczne (KKI). Wykonuje się je bardzo rzadko.

Długotrwałe leczenie

Chorobę leczy się antybiotykami. Leki przyjmuje się kilka tygodni albo kilka miesięcy, zależy jaką metodę terapii zastosuje lekarz. Pierwszą jest standardowo stosowana w Polsce metoda według IDSA (Amerykańskie Stowarzyszenie Chorób Zakaźnych). Polega na podawaniu jednego antybiotyku w małych dawkach i przez krótki czas (3-4 tygodnie), gdy wystąpią już objawy boreliozy. Druga – międzynarodowego stowarzyszenia lekarzy ILADS polega na podawaniu antybiotyku profilaktycznie, gdy nie ma jeszcze objawów boreliozy, ale kleszcz żerował na skórze. Natomiast gdy borelioza zostanie zdiagnozowana, leczenie opiera się na przyjmowaniu mieszanki kilku antybiotyków w dużych dawkach i przez długi okres, aż do ustąpienia objawów choroby.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają