Jak usunąć pleśń z mebli? Skąd się biorą wykwity pleśni?
Pleśń ma podłoże grzybowe i charakteryzuje się nalotem w czarnym, szarym lub biały kolorze. Pleśń może niebezpieczna dla naszych dróg oddechowych, a jej zarodniki unoszą się w powietrzu. Pleśń często powstaje w wilgotnych, ciepłych miejscach bez odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Często właśnie sezon grzewczy sprawia, że w wielu domach pojawia się pleśń. Często zauważalna jest w łazience lub kuchni, gdzie panuje spora wilgoć i wysokie temperatury powietrze. Pleśń może pojawić się również na meblach. Co w takiej sytuacji? Jedną z najskuteczniejszych metod walki z pleśnią jest olejek herbaciany. Jego właściwości znane są od setek lat.
Sprawdź również: Wrzuć to do pralki i ją włącz. Specjalista wyjaśnił nam, jak wyczyścić pralkę, by bęben był nieskazitelnie czysty? Fachowy trik na mycie pralki
Olejek herbaciany na pleśń na meblach. Jak go stosować?
Właściwości olejku herbacianego znane są od lat. Korzystali z niego starożytni mieszkańcy Australii, a do Europy przybył on w XVIII wieku za sprawą angielskiego żeglarza, Jamesa Cooka oraz jego towarzysza podróży, botanika Josepha Banksa. To właśnie ten drugi mężczyzna zauważył lecznicze właściwości olejku herbacianego i leczył nim problemy skórne marynarzy. Dzisiaj olejek herbaciany stosowany jest na wiele schorzeń takich jak: opryszczka, infekcje gardła oraz grzybica. Olejek herbaciany uważany jest także za najbardziej skutecznego, naturalnego pogromcę grzybów i pleśni. Aby pozbyć się pleśni z mebli przy użyciu olejku herbacianego wymieszaj z wodą w stosunku 1:50 (czyli na litr wody przypada około 20 ml olejku). Tak przygotowaną mieszanką nałóż na pleśń i przemyj porządnie. W przypadku większych wykwitów pleśni aplikuj olejek herbaciany bez rozcieńczania. Pleśń na meblach warto spryskiwać olejkiem co kilka dni przez okres około 4 tygodni.