URAZY - Stłuczenie
Szybko schładzamy miejsce urazu, aby ograniczyć krwiak i obrzęk. Kilka razy dziennie na ok. 10 minut przykładamy żelowe kompresy chłodzące lub okłady z kostek lodu włożonych do foliowej torebki i owiniętych w ściereczkę. Ulgę przyniesie też smarowanie obolałego miejsca żelami o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Jeśli ból nie będzie stopniowo słabnąć, wybierzmy się do ortopedy.
URAZY - Skręcenie kostki
Przy niewielkim uszkodzeniu tkanek wystarczy przykładanie zimnych kompresów, ograniczenie chodzenia do minimum, trzymanie nogi w poziomie i lekkie usztywnienie kostki opaską elastyczną lub bandażem. Dolegliwości zmniejszają też maści i żele o działaniu przeciwbólowym i przeciwobrzękowym. W przypadku znacznego obrzęku, krwiaka, silnego bólu wybierzmy się do ortopedy. W zależności od stopnia uszkodzenia tkanek zaleci noszenie ortezy, czyli stabilizatora unieruchamiającego staw skokowy, lub założy opatrunek gipsowy.
URAZY - Naciągnięcia ścięgien
Przez kilka dni stosujemy zimne okłady, smarujemy bolące miejsca preparatami przeciwbólowym i przeciwzapalnymi lub zażywamy leki bez recepty o takim działaniu. Trzeba też dać odpocząć kończynie, czyli ograniczyć ruch.
URAZY - Uszkodzenia więzadeł
Jeśli dolegliwości są nieduże, postępujemy jak przy łagodnym skręceniu kostki. Gdy są znaczne, szukamy pomocy ortopedy. Leczenie zależy od stopnia urazu. Naderwane ścięgno może się wygoić po unieruchomieniu stawu, ale zerwane wymaga leczenia operacyjnego.
URAZY - zwichnięcie stawu barkowego
Przyjąć leki przeciwbólowe, ułożyć rękę na temblaku i pilnie udać się do ortopedy (najlepiej na ostry dyżur ortopedyczny), aby nastawił staw i go unieruchomił. Zwichnięcie stawu barkowego to poważna kontuzja, która może spowodować uszkodzenie nerwów i naczyń krwionośnych.
URAZY - Złamanie kości
Trzeba wezwać pogotowie. Czekając na jego przyjazd, najlepiej nie ruszać chorego, bo każdy ruch może pogłębić uraz, np. doprowadzić do przemieszczenia się złamanej kości i do uciśnięcia na naczynia krwionośne. Nie ruszamy chorego zwłaszcza przy ciężkich złamaniach (kręgosłupa, miednicy, kości udowej).
Przy lżejszych, jeśli musimy sami zawieźć chorego do szpitala, trzeba unieruchomić dwa sąsiednie stawy. Gdy złamana jest ręka, wystarczy ją ułożyć na temblaku. W przypadku złamania otwartego, czekając na pogotowie, ranę wokół kości osłaniamy opatrunkiem. Na miejsce złamania (gdy jest ono zamknięte) można położyć zimny okład czy też spryskać je sprejem chłodzącym, aby zmniejszyć ból, ograniczyć krwawienie i opuchliznę. Szybko po złamaniu pojawi się obrzęk, dlatego w przypadku złamania kończyn trzeba zdjąć pierścionki, obrączkę, buty, zanim dłoń lub stopa spuchną.
Więcej porad znajdziesz w książce z serii SuperPoradnik pt. „Mocne kości, sprawne stawy”, którą kupisz w salonikach prasowych i na stronie: www.sklep.grupazpr.pl, w zakładce SuperPoradnik.